Iwona Zorychta może zając miejsce Łukasza Ściebiorowskiego w radzie miasta

Iwona Zorychta może na pół roku zasiąść w piekarskiej radzie miasta. Zastąpiłaby ona w tym gronie Łukasza Ściebiorowskiego, który w niedawnych wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła.

fot. UM Piekary Śląskie
Sesja rady miasta Piekary Śląskie

Od 18 października w piekarskiej radzie miasta jest wolny wakat do obsadzenia. To konsekwencja tego, że trzy dni wcześniej, w wyborach parlamentarnych poselski mandat zdobył radny Łukasz Ściebiorowski. Odnotujmy, że dla mającego 13-letni staż w piekarskiej radzie Ściebiorowskiego była to druga próba przeniesienia się na Wiejską – poprzednią, nieskuteczną podjął w roku 2019.

W miniony piątek (27 października) w Dzienniku Ustaw Województwa Śląskiego zostało opublikowane postanowienie Komisarza Wyborczego w Katowicach w sprawie obsadzenia wakatu w piekarskiej radzie miasta. Zgodnie z nim zwolniony mandat miałaby objąć Iwona Zorychta, która podczas ostatnich wyborów samorządowych w październiku 2018 r. startując z KWW Sławy Umińskiej – Duraj „uzyskała kolejno największą liczbę głosów, a nie utraciła prawa wybieralności oraz nie zrzekła się pierwszeństwa do objęcia mandatu”.

Odnotujmy, że jeśli wskazana w postanowieniu Iwona Zorychta przyjmie mandat, to zbyt długo sprawować go nie będzie – przypomnijmy bowiem, że (i tak wydłużona) obecna kadencja samorządu terytorialnego upływa w kwietniu przyszłego roku i wtedy będą musiały się odbyć nowe wybory do rad miejskich.

Piekary slaskie wyniki wybory

Może Cię zainteresować:

Piekary Śląskie mają swoich przedstawicieli w Sejmie. To Łukasz Ściebiorowski oraz Jerzy Polaczek

Autor: Urszula Gołkowska

17/10/2023

Alfabet slaski

Może Cię zainteresować:

Śląska odpowiedź na "Alfabet krakoski". Łukasz Ściebiorowski nominuje kolejne osoby do tworzenia z nim "Alfabetu śląskiego"

Autor: Katarzyna Pachelska

04/10/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon