Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

W Piekarach Śląskich powstaną łąki kwiatowe

łąka.jpg

Poza tym, że pięknie wyglądają, łąki kwietne są azylem dla wielu owadów i zmniejszają szkodliwe oddziaływanie smogu. W naszym mieście pojawią się trzy łąki  w rejonie ul. Armii Krajowej, Śląskiej – Szmaragdowej oraz Szpitalnej – Sowińskiego.

Gmina Piekary Śląskie, Stowarzyszenie Piekarskie Koła i Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi KWK „Julian” złożyli 3 wnioski do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dotyczące stworzenia łąk kwiatowych w naszym mieście. GZM zaakceptowała dokumenty, dzięki czemu trzy wskazane obszary zyskają nowe życie. Gmina Piekary Śląskie wytypowała teren w parku przy ul. Armii Krajowej o powierzchni 2010 mkw., Piekarskie Koła miejsce przy ul. Szpitalnej – Sowińskiego o powierzchni 300 mkw., a Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi KWK „Julian” - obszar przy ul. Śląskiej – Szmaragdowej o powierzchni 2010 mkw. 

Pozytywna decyzja GZM to jedno, teraz Miasto Piekary Śląskie musi zebrać grupę uczestników i zorganizować szkolenia dotyczące łąk kwiatowych. To nie wszystko, ponieważ gmina musi również zapewnić grupę ochotników do wysiewu łąk oraz przygotowanie domków dla owadów.

Wysiewy odbywają się w ramach pilotażowego projektu „Metropolitalne Łąki Kwietne”, którego celem jest podnoszenie usług ekosystemowych oraz rozwój sieci zieleni miejskich. Łąki kwietne są alternatywą dla nudnych, miejskich trawników. Nie tylko cieszą oko mieszańców feerią barw, ale też stają się domem dla ptaków, małych ssaków i różnorodnych owadów. W porównaniu z tradycyjnymi trawnikami, łąki kwiatowe nie wymagają częstej pielęgnacji, koszenia czy nawożenia – świetnie radzą sobie same.

Warsztaty z wysiewania łąk kwietnych będą przeprowadzone w dwóch formach: on-line i stacjonarnie. Te pierwsze odbędą się we wtorek, 10 listopada, w godz. od 15 do 17. Uczestniczy muszą osiadać dostęp do internetu i sprzęt z kamerą (np. laptop, telefon) i adres mailowy. 30 min przed rozpoczęciem szkolenia, każdy z uczestników otrzyma wiadomość z linkiem do spotkania. Osoby zainteresowane warsztatami proszone są o kontakt z Maciejem Czempielem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 501 453 942 do godz. 14.00 w środę 4.11.

Gdzie odbędą się warsztaty stacjonarne?

1. Teren w parku przy ul. Armii Krajowej – 12.11.2020r. godz. 9.00-13.00.
Miejska Szkoła Podstawowa nr 11 w Piekarach Śląskich, ul. Śląska 8
zgłaszający: Gmina Piekary Śląskiej

2. Teren przy ul. Śląskiej – Szmaragdowej – 13.11.2020r. godz. 9.00-13.00.
Miejska Szkoła Podstawowa nr 11 w Piekarach Śląskich, ul. Śląska 8
zgłaszający: Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi KWK „Julian”

3. Teren przy ul. Sowińskiego – Szpitalna – 13.11.2020r. godz. 15.00-19.00.
Miejska Szkoła Podstawowa nr 1 w Piekarach Śląskich, ul. Szpitalna 9
zgłaszający: Stowarzyszenie Piekarskie Koła

Liczba osób biorących udział w warsztatach stacjonarnych jest ograniczona ze względu na panującą epidemię koronawirusa.

Search