Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

VIII edycja Budżetu Obywatelskiego ruszy już niebawem

BO.jpg

Budżet Obywatelski pozwala mieszkańcom decydować o tym, jak zostanie wydana część pieniędzy z budżetu. Piekarzanie mogą zgłaszać propozycje ważnych dla nich inwestycji, które następnie zostaną poddane głosowaniu. To mieszkańcy wybierają zwycięskie projekty. Kiedy ruszy następna edycja?

Budżet Obywatelski

Przed nami VIII edycja Budżetu Obywatelskiego w Piekarach Śląskich, która rozpocznie się już 4 lutego. To kolejna szansa by mieszkańcy zmienili swoje najbliższe otoczenie. Na czym polega BO? Mieszkańcy w określonym terminie składają projekty inwestycji, których realizacja pozytywnie wpłynie na życie innych piekarzan. Wnioski, które pomyślnie przejdą weryfikacje zostają poddane pod głosowanie mieszkańców. Następnie zadania, które uzyskały najlepszy wynik w głosowaniu zostają przeznaczone do realizacji w przyszłym roku budżetowym.

Kto może wziąć w BO?

Budżet Obywatelski to inicjatywa, w której może wziąć udział każdy mieszkaniec Piekar Śląskich. Swoje propozycje mogą zgłaszać zarówno dorośli jak i osoby niepełnoletnie. Ci drudzy, ze względu na swój wiek, muszą jednak przedstawić zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na udział w Piekarskim Budżecie Obywatelskim. Do głosowania również uprawnieni są wszyscy mieszkańcy Piekar Śląskich.

Jakie projekty można zgłaszać w Budżecie Obywatelskim?

Projekty realizowane w ramach BO muszą dotyczyć spraw, które znajdują się w zakresie zadań publicznych pozostających w kompetencjach Miasta. Można zgłaszać zarówno projekty „twarde” obejmujące inwestycje oraz „miękkie” - zadania kulturalne, społeczne czy artystyczne. Łączna kwota, która zostanie przeznaczona na realizację projektów to 2 mln zł, zaś pojedyncze zadanie nie może przekroczyć 700 000 zł. 

Zwycięskie projekty poprzednich edycji

W VI edycji Budżetu Obywatelskiego największe uznanie zdobyły zadania dotyczące modernizacji biblioteki oraz budowy Centrum Aktywności. Pozostałe środki pozwoliły na realizację takich projektów jak: domki dla jeży, pomyśl o zdrowiu (sporty wodne hartują zdrowie) oraz domki dla kotów wolno żyjących. Z kolei w VII edycji piekarzanie najchętniej głosowali na budowę: sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu przy dworcu autobusowym (Os. Wieczorka) czy nowych miejsc parkingowych na Osiedlu Powstańców Śląskich. Tężnia solankowa, jak i modernizacja parku w Brzezinach również znalazły się na zwycięskiej liście projektów. W ramach VII edycji BO zostaną doświetlone przejścia dla pieszych, a plac zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 13 ulegnie całkowitej zmianie.

Wnioski można składać od 4 lutego do 9 kwietnia. Formularze do zgłoszenia projektów dostępne są TUTAJ. Wypełnione dokumenty można złożyć osobiście lub listownie do Urzędu Miasta Piekary Śląskie ul. Bytomska 92 bądź podpisany skan przesłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Oprócz tego, wnioski można również wypełnić na internetowej stronie Budżetu Obywatelskiego.

Search