Informacje

Rotator TOP - single

Informacje

Piekary Śląskie: mieszkania na sprzedaż/wynajem – rynek nieruchomości w czasach pandemii

Previous Next

Obostrzenia spowodowane pandemią uderzyły w każdego Polaka. Wielu przedsiębiorców było zmuszonych do zamknięcia swoich firm, inni z kolei zawiesili swoje działalności. Jak zatem restrykcje wpłynęły na rynek nieruchomości w Piekarach Śląskich? Jakie mieszkania są pożądane przez klientów?

Pandemia mocno przeorganizowała nasze życie. Liczne obostrzenia, zakazy i nakazy spowodowały, że musieliśmy porzucić swoje stare nawyki. Rzeczywistość dla wielu okazała się brutalna, lecz jak te zmiany odczuła branża nieruchomości? Na ten temat wypowiedział się Patryk Gogacz, pełen pasji właściciel firmy Nowe Inspiracje, a także autor książki "Remont to nie problem" oraz szkoleniowiec.

Kilka słów o firmie

- Firma Nowe Inspiracje mieszkanie z pomysłem powstała w 2008 roku , zajmowaliśmy się remontami wykończeniem pod klucz od 2016 roku zobaczyliśmy nas potencjał na rynku nieruchomości , pozyskaliśmy nieruchomości pod wynajem w Bytomiu . W dalszym etapie postanowiłem się zająć zakupem mieszkań z rynku wtórnego, remontem  w raz z dekoracjami w klasie premium i sprzedaż potencjalnemu klientowi , do dnia dzisiejszego się tym zajmujemy i stawiamy na jakość to nas wyróżnia - mówi Patryk Gogacz.

Nowe Inspiracje rozpoczęły swoją działalność w 2008r. Firma zajmuje się stricte wykończeniem wnętrz, a od 2016r. również kupnem, sprzedażą i wynajmem nieruchomości. Dwa lata temu postanowiono rozszerzyć swoją ofertę o projektowanie wnętrz zarówno osobom prywatnym jak i inwestorom zewnętrznym. Ta usługa cieszy się popularnością nie tylko wśród mieszkańców Piekar Śląskich czy województwa śląskiego, ale także wśród klientów z Warszawy czy Krakowa. Duża część projektów wykonywana jest online. 

 - W 2018 powstała firma projektowa dzięki temu mamy wszystko na miejscu projekt remont nadzór po mojej stronie. Projekty wykonujemy osobom prywatnym jak i inwestorem zewnętrznym .Ta usługa cieszy się popularnością wśród  mieszkańców Piekar Śląskich, Warszawy, Krakowa czy Wrocławia - wspominał Patryk Gogacz.

„Remont to nie problem” - książka praktyka

- W 2018 roku powstała „Remont to nie problem” -  www.remonttonieproblem.pl . Każda złotówka ze sprzedanej książki wspiera Miejską Szkołę Podstawową nr 11 w Piekarach Śląskich. Cyklicznie do szkoły dostarczamy farby, dzięki którym klasy lekcyjne mogą być odświeżane – mówi autor książki, Patryk Gogacz.

Patryk Gogacz to barwna postać. Posiada wiele pasji i zainteresowań. Można śmiało rzecz, że jest to człowiek sukcesu, ale przede wszystkim osoba, która nie boi się ciężkiej pracy. Wieloletnie doświadczenie, niezliczona ilość kursów i szkoleń dały mu podstawy do napisania książki „Remont to nie problem”. Kupując książkę nie tylko dostarczymy sobie dużej ilości wiedzy, ale też wesprzemy Miejską Szkołę Podstawową nr 11 w Piekarach Śląskich.

Jakie mieszkania są poszukiwane przez klientów?

Jak mówi Patryk Gogacz, najbardziej pożądane są lokale 2/3 pokojowe, o metrażu między 48 a 60 mkw. To najczęściej poszukiwane mieszkania, w których rodziny chcą zamieszkać – mowa tu o rodzinie 2+1. Wraz z pojawieniem się kolejnych pociech metraż ten jest niewystarczający – wtedy najczęściej następuję zmiana mieszkania na większe z rynku pierwotnego. 

Jak kształtował się rynek nieruchomości w Piekarach Śląskich przed pandemią?

- Bardzo dobrze. Ceny na rynku windowały do góry, również za sprawą naszej działalności. Pięknie wykończone mieszkania, które tworzy posiadają ceny indywidualne, ponieważ są stworzone na indywidualne potrzeby. Rynek śledził nasze poczynania, dlatego też ceny delikatnie wzrosły – mówi właściciel firmy Nowe Inspiracje.

To fakt, iż mieszkania tworzone przez Patryka Gogacza są niepowtarzalne i robią efekt „wow”. Dodatki, które znajdują się w lokalach nie są przypadkowe i nie pochodzą ze zwykłych marketów. Mieszkania wykańczane są z niezwykłą dbałością o najmniejszy element. Znajdziemy tam drobiazgi, które odzwierciedlają charakter nowego nabywcy. Zdjęcia takiego indywidualnie urządzonego mieszkania znajdują się w naszej galerii. Tak jak wspominał Patryk Gogacz, czas przed pandemią był bardzo dobry. Ilość klientów i inwestorów również była na dobrym poziomie.

Jak obecnie wygląda rynek? Jakie zmiany zaszły?

- Na początku pandemii w Polsce, w branży nieruchomości zapanował strach, pojawiły się obawy. Banki wstrzymały finansowania – do tej pory jest problem z finansowaniem, więc wkład własny jest w granicach 20%, gdzie przed pandemią to było zaledwie 10 % (nie było wówczas problemu z otrzymaniem kredytu hipotecznego) – mówił Patryk Gogacz. - W 2020 roku było więcej ludzi z gotówką, niż osób kredytowych. Myślę, że w tym czasie był bardzo dobry wynajem. Jeżeli ktoś w tym okresie posiadał mieszkania pod wynajem, to faktycznie był to strzał w dziesiątkę – dodaje właściciel firmy Nowe Inspiracje.

Jak wspomina Patryk Gogacz, na rynku brakuje ładnych mieszkań pod wynajem, bo te mieszkania, które są słabo wyremontowane stoją – nikt nie jest zainteresowany ich najmem. Właściciel informuje, że w 2022 roku, w Piekarach Śląskich, powstanie kilkanaście lokali pod wynajem – rynek pierwotny.

Patrząc dalekowzrocznie – jak ukształtuje się rynek w ciągu najbliższych kilku lat?

- Na pewno zmieni się mentalność klienta. Z tego co zauważyłem w przeciągu 4 lat, a mocno śledzę rynek nieruchomości jeżeli chodzi o Śląsk, młodzi ludzie oczekują wykończenia na dobrym poziomie. Klienci wszystko sprawdzają i jeżeli widzą, że produkt jest droższy, to dlatego, że zostały użyte materiały z wyższej półki – komentuje Patryk Gogacz.

Dodatkowo, zdaniem właściciela, w najbliższych latach będziemy obserwować wzmożone zainteresowanie rynkiem pierwotnym. Coraz więcej osób już się rozgląda za mieszkaniami od dewelopera. Czemu tak jest? Plusem takich nieruchomości jest tańszy remont. Dodatkowo czynsz takich lokali jest bardzo niski (opłata czynszowa za 2/3 pokoje – ok. 700 zł, u dewelopera – 250 zł). Wiele osób będzie przechodzić z rynku wtórnego na rynek pierwotny właśnie za sprawą czynszu, ponieważ przebicie cen jest bardzo duże.

By mieć szersze pole widzenia, o zdanie zapytaliśmy również Łukasza Piekarskiego, właściciela agencji nieruchomości w Bytomiu, LukHouse-Nieruchomości. 

- Rok 2020, pomimo pandemii, był bardzo dobrym rokiem, jednak zaszło wiele zmian. Pojawiło się więcej osób z gotówką, a mniej kredytowych. Zmieniła się forma prezentowania lokali – wirtualne spacery zastąpiły normalne spotkania. Jednak rynek nieruchomości nie ucierpiał, ale znalazł się tutaj wyjątek – wynajmy krótkoterminowe z uwagi na obostrzenia stanęły w miejscu (hotele, apartamenty, akademiki). Bytom jest pożądanym miejscem, jeśli chodzi o wynajem lokali – tutaj przyjeżdżają inwestorzy z całej Polski – mówi Łukasz Piekarski.

Jak widać branża nieruchomości mimo panujących obostrzeń miała się dobrze. Jednym z decydujących czynników mogło być to, że wyżej wymienione firmy działały prężnie cały czas, nawet w okresie pandemii. 

fot. Roksana Druszcz

Search