Hulajnogi wjadą do Piekar już w przyszłym tygodniu. Policjanci przypominają o nowych zasadach

Policjanci z piekarskiej komendy przypominają o nowych zasadach korzystania z hulajnóg elektrycznych. Od maja ubiegłego roku w Prawie o ruchu drogowym pojawiła się trzy nowe definicje, w tym także ta dotycząca hulajnóg. Warto pamiętać o tym, że dopuszczalna prędkość jazdy to 20 km/h. Co jeszcze warto wiedzieć przed skorzystaniem z hulajnogi?

Hulajnogi elektryczne w Piekarach przepisy

We wtorek, 4 października udostępnione do użytku zostaną hulajnogi elektryczne firmy Tier. 200 jednośladów pojawi się w różnych lokalizacjach Piekar Śląskich. Rozdysponowaniem hulajnóg zajmie się Zakład Gospodarki Komunalnej w Piekarach Śląskich.

Piekarscy policjanci przypominają o zasadach korzystania

W związku z pojawieniem się nowej możliwości dojazdu piekarscy funkcjonariusze przypominają o zmianach, które zostały wprowadzone od 20 maja 2021 roku, kiedy to do Prawa o ruchu drogowym wprowadzone zostały trzy nowe definicje - hulajnogi elektrycznej, urządzenia wspomagającego ruch oraz urządzenia transportu osobistego.

- Kierujący hulajnogą elektryczną obowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli będą one wyznaczone dla kierunku, w którym będzie się poruszać lub będzie zamierzał skręcić. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, obowiązany jest zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu - wyjaśnia mł. asp. Łukasz Czepkowski, rzecznik prasowy komendy.

Dodatkowo korzystające osoby z hulajnóg elektrycznych są zobowiązani korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Wyjątki od reguły

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych dozwolone jest, gdy chodnik będzie zlokalizowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:

  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
  • poruszania się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.

Kierujący hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, zobowiązany jest jechać z prędkością porównywalną do prędkości chodu pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Subskrybuj piekary.info

google news icon