Historia Piekar Śląskich w Pałacu Kawalera w Świerklańcu

Historia naszego miasta jest bardzo ciekawa i pełna sekretów. W niedzielę 11 lipca 2021 roku o godzinie 16.00 kilka z nich zostanie odkrytych przez rodowitego piekarzanina – Leszka Bensz.

Salon Śląski

Leszek Bensz to rodowity mieszkaniec Piekar Śląskich. Od kilku lat mężczyzna zafascynowany jest historią swojego miasta oraz ludzi, którzy tutaj żyli. Leszek Bensz jest molem archiwalnym – szuka w nich ciekawostek na temat interesujących go rzeczy. Mężczyzna zajmuje się również rekonstrukcjami historycznymi. Jest współpomysłodawcą oraz współzałożycielem Piekarskiego Werku. Ponadto od wielu lat jest członkiem w Stowarzyszeniu na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicum”. Leszek Bensz jest również współzałożycielem Górnośląskiego Towarzystwa Genealogicznego „Silius Radicum”. Mężczyzna jest honorowym członkiem Fundacji im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939. Dodatkowo jest współautorem książki „Wspomnienie Wiktora Szwagla oraz historia piekarskiej Policji”.

To pełne historycznych ciekawostek wydarzenie odbędzie się w Salonie Śląskim, który powstał w Pałacu Kawalera w Świerklańcu, dzięki staraniom Stowarzyszenia WRAZIDLOK. Salon Śląski to cykl wystaw, koncertów, prelekcji prezentacji i koncertów , które mają za zadanie przywrócić dawny splendor tego miejsca. Patronem tytularnym jest Wójt Świerklańca Marek Cyl. Patronatu Salonowi Śląskiemu udzielił także Gminny Ośrodek Kultury w Nakle Śląskim. Projekt wykładów historycznych wspiera również Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach.

Subskrybuj piekary.info

google news icon