Historia kopalni na fotografiach

Wystawa fotograficzna „Kopalniane Fotograficzne Kadry” została stworzona w ostatnich dniach wydobycia węgla w piekarskiej kopalni. Zdjęcia odzwierciedlają industrialne dziedzictwo i historię Piekar Śląskich. Kiedy i gdzie będzie można podziwiać wystawę?

Kto był inicjatorem sesji kopalni?

Na pomysł uwiecznienia kopalni na zdjęciach wpadł Łukasz Ściebiorowski. Radny pod koniec stycznia wraz z dyrekcją kopalni i Urzędem Miasta Piekary Śląskie zorganizował spotkanie fotografów, których zadaniem było uchwycenie industrialnego piękna historycznej kopalni. Akcja odbyła się na kilka dni przed wydobyciem ostatniej tony węgla. Przedsięwzięcie cieszyło się dużą popularnością wśród profesjonalistów, jak i amatorów fotografii – w wydarzeniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

Gdzie i kiedy odbędzie się wystawa?

–Efekty naszej pracy, bo również miałem przyjemność wykonać serię zdjęć, będziemy mogli poznać już wkrótce, bo od 4 grudnia, czyli od Barbórki na wystawie “Kopalniane Fotograficzne Kadry”, która będzie publicznie prezentowana w pylonach wystawienniczych na Placu Noblistów Śląskich u zbiegu ulic Bytomskiej i Karola Miarki. Będzie to okazja do oddania hołdu w ten sposób samym górnikom jak i przybliżyć działalność kopalni, która przez dziesiątki lat dawała pracę i była żywicielką wielu rodzin – przybliża wydarzenie radny Łukasz Ściebiorowski. –Dziękuję już teraz tym fotografom, którzy udostępnili zdjęcia do wystawy, a wszystkich zainteresowanych zapraszam do indywidualnego zwiedzania – dodaje Ściebiorowski.

Jak wspomina inicjator sesji fotograficznej kopalni, Łukasz Ściebiorowski, wystawę będziemy mogli podziwiać od 4 grudnia na Placu Noblistów Śląskich. Oznacza to, że tegoroczna Barbórka będzie wyjątkowa – zdjęcia są hołdem dla kopalni i jej byłych pracowników.

Historia kopalni

Kopalnia Węgla Kamiennego w Piekarach Śląskich rozpoczęła swoją działalność pod tą nazwą 1 lipca 1999 roku (wcześniej działała tam kopalnia "Julian" - od 1954 r.). Na części obszaru górniczego i majątku kopalń utworzono Zakład Górniczy „Piekary” sp z o.o. oraz KWK „Andaluzja” - Zakład Górniczy „Brzeziny” sp. z o.o. Od 2000 roku oba zakłady górnicze prowadziły działania, których celem było połączenie kopalń. 30 grudnia 2002 roku za zgodą ministra gospodarki doszło do przyłączenia Zakładu Górniczego „Brzeziny” do Zakładu Górniczego „Piekary”. Od 1 stycznia 2012 roku cały zakład nosił nazwę : Kopalnia Węgla Kamiennego „Piekary”. Wiodącym prym produktem KWK „Piekary” był groszek, który świetnie nadawał się do spalania w piecach retortowych. Pomimo tego, w pierwszym półroczu 2014 roku, firma zatrudniając 1531 pracowników notowała straty rzędu 138,71 zł na tonie wydobytego węgla. 8 maja 2015 roku doszło do poważnej zmiany – zakład został sprzedany firmie Węglokoks Kraj sp. z o.o. 15 grudnia, piekarska kopalnia została połączona z kopalnią Bobrek-Centrum – utworzono dwuruchową kopalnię. Kopalnia niestety została wyłączona z użytkowania – ostatnie wydobycie nastąpiło 31 stycznia 2020 roku.

fot. Facebook Łukasz Ściebiorowski

Subskrybuj piekary.info

google news icon