Historia chorej Oliwki w programie "Sprawa dla reportera"

W najnowszym odcinku programu „Sprawa dla reportera” zostanie ukazana historia Oliwki Hyli. Dziewczynka zmaga się z rdzeniowym zanikiem mięśni, który powoli odbiera jej życie. W naszym mieście niedawno zorganizowano wielki kiermasz i Maraton Biegowy na rzecz chorego dziecka.

Elżbieta Jaworowicz

Wszyscy mieszkańcy Piekar Śląskich od dłuższego czasu śledzą losy małej Oliwki. Dziewczynka od urodzenia choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Choroba objawia się postępującym zanikiem mięśni szkieletowych – osłabieniem mięśni oddechowych, deformacją kręgosłupa i klatki piersiowej, migracją i podwichnięciem stawów biodrowych. To tylko przykłady kilku schorzeń z jakimi muszą borykać się osoby chorujące na SMA.

Oliwka Hyla 4 czerwca skończy roczek, w tym wieku powinna stawiać już swoje pierwsze kroki. To jednak nie nadejdzie tak szybko – przed małą wojowniczką jeszcze długa droga do polepszenia sprawności ruchowej. Drogę tą może skrócić innowacyjna terapia genowa, która w Polsce nie jest oczywiście refundowana. Rodzice dziewczynki założyli zbiórkę pieniężną na portalu siepomaga.pl. Stan zdrowia niespełna rocznej Oliwki pogarsza się z tygodnia na tydzień. Dziewczynka ma kategoryczny zakaz pozycji siedzącej, ponieważ wtedy mogłoby dojść do nieodwracalnych zmian kręgosłupa, a ulegając przekrzywieniom mógłby uszkodzić organy wewnętrzne np. płuco. Respirator stał się sprzętem codziennego użytku, a mata rehabilitacyjna jest jej jedynym oknem na świat.

Sprawa dla reportera – historia Oliwki Hyli

Sprawa dla reportera jest autorskim programem interwencyjnym Elżbiety Jaworowicz, który jest emitowany na antenie TVP 1 od 1983 roku z przerwami. Program zajmuje się interwencją w trudnych, konfliktowych sprawach, jakie odtykają społeczeństwo. Tematy pochodzą z listów, telefonów, e-maili i zgłoszeń ludzi, którzy szukają pomocy. Każdy odcinek składa się z dwóch części: reporterskiej – zrealizowanej na miejscu kontrowersyjnych zdarzeń oraz studyjnej – w której opinie bohaterów reportaży konfrontowane są z ocenami i radami ekspertów.

Już 3 czerwca 2021 roku o godzinie 21.30 na antenie TVP 1 zostanie wyemitowany odcinek programu „Sprawa dla reportera”, w którym zostanie przedstawiona historia Oliwki Hyli.

fot. program "Sprawa dla reportera"

Subskrybuj piekary.info

google news icon