Grupa wsparcia dla rodzin zastępczych na terenie Piekar Śląskich

Nieletni mieszkańcy Piekar Śląskich, którzy z różnych powodów zostali oddzieleni od biologicznych rodziców często trafiają do rodzin zastępczych. Taka forma opieki w znacznym stopniu różni się od domów dziecka. Warto pamiętać, że nie jest to adopcja, a dla wielu dzieci – jedynie okres przejściowy. Z myślą o rodzicach zastępczych, MOPR przygotował serię specjalnych spotkań.

Podopieczna rodziny zastępczej

Sprawowanie opieki nad dziećmi w ramach prowadzonych rodzin zastępczych, wymaga od opiekunów wielkiego poświęcenia. Nieletni, którzy trafiają do takich domów, często zmagają się z licznymi problemami czy traumami. Część podopiecznych przebywa w rodzinie zastępczej aż do pełnoletniości (lub dłużej). Odnaleźć nowy, adopcyjny dom, udaje się tylko niektórym.

Z myślą o piekarskich społecznościach pieczy zastępczej, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przygotował serię specjalnych spotkań. Podczas prowadzonej grupy wsparcia, chętni będą mogli wymienić się swoimi doświadczeniami związanymi z prowadzeniem rodziny zastępczej, a także opowiedzieć o problemach wynikających z pełnionych obowiązków.

Podczas cyklicznych spotkań, potrzebujący otrzymają niezbędne wsparcie oraz zdobędą nową wiedzę od bardziej doświadczonych opiekunów. Grupa wsparcia będzie odbywała się w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Dziale Pieczy Zastępczej (ul. Bytomska 67). Pierwsze spotkanie miało miejsce w poniedziałek, 3 października. Kolejne, zgodnie z harmonogramem planowane są na: 7 listopada i 5 grudnia 2022 roku.

MOPR poszukuje rodziców zastępczych

Mimo licznych projektów i programów wspierających funkcjonowanie rodziny, w dalszym ciągu przybywa dzieci odbieranych rodzicom biologicznym. Szansą na uniknięcie umieszczenia w domu dziecka są właśnie rodziny zastępcze. Piekarski MOPR cały czas poszukuje osób chętnych do sprawowania opieki nad nieletnimi w takiej formie. Zainteresowani mogą skorzystać z informacji dostępnych pod numerem 502 942 109 lub podczas osobistego spotkania z przedstawicielami pieczy zastępczej w MOPR.

Na taką formę pomocy, a także sposobu życia, mogą zdecydować się nie tylko małżeństwa, ale także osoby żyjące w nieformalnych związkach, a nawet single. Nie istnieją formalne ograniczenia wiekowe. Warto podkreślić, że podopieczni rodzin zastępczych mają prawo do kontaktu z biologicznymi rodzicami (o ile występuje dwustronne zainteresowanie). O powrocie do domu rodzinnego zawsze decyduje sąd. Rodzic zastępczy przebywa w stałym kontakcie z pracownikami socjalnymi, przysługuje mu także wsparcie finansowe sięgające nawet 1189 złotych miesięcznie (do tego 500+).

Subskrybuj piekary.info

google news icon