Góry dla Miłosza. Charytatywny projekt i walka o zdrowie niepełnosprawnego 9-latka

Historia Miłosza i wielka determinacja jego rodziców to prawdziwa inspiracja dla innych. Rodzina Pałaszewskich każdego dnia zdobywa szczyty swoich własnych możliwości. Od kilku lat, wspólnie z chorym synem przemierzają także górskie szlaki.

Miłosz Pałaszewski z Piekar Śląskich, mimo niepełnosprawności - radzi sobie lepiej naprawdę wzorowo. Choć termin jego porodu był zaplanowany na koniec marca 2013, na świat przyszedł 25 grudnia 2012 roku. Urodził się jako skrajny wcześniak. Cierpi m.in. na dziecięce porażenie mózgowe. Lista jego schorzeń jest naprawdę długa. Mimo problemów z mówieniem czy chodzeniem, dzięki zaangażowaniu rodziców - Miłosz rozwija się... wzorowo! Chłopiec potrafi pływać, wspina się na ściance, jeździ nawet na rowerze. Jego największym osiągnięciem jest jednak wytrwałość w górskiej wędrówce.

Góry dla Miłosza

Justyna i Mariusz Pałaszewscy, w 2019 roku zorganizowali pierwszą charytatywną wyprawę Góry dla Miłosza (palaszewski.com). To właśnie wtedy, wspólnie z synem zdobyli Mały Szlak Beskidzki. Miłosz był najmłodszym (7 lat) zdobywcą odznaki potwierdzającej przebycie 137 kilometrów górskiej trasy! Tygodniowa wędrówka z niepełnosprawnym dzieckiem, pozwoliła pokazać, że w życiu nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Podczas podróży często byli zdani jedynie na siebie. Nocowali w namiocie, przez cały ten czas obcując z naturą. Podczas drugiej edycji, rodzina wyruszyła na Grań Tatr Niżnych. Pokonali blisko 100 kilometrów. Miłosz, jak zwykle - spisał się na medal. Tegoroczna wyprawa to kolejne 100 kilometrów ukończonego wyzwania. W 6 dni.

Wszystkie wyprawy rodziny, zarówno te, większe w ramach akcji Góry dla Miłosza, jak i mniejsze pokazują, jak wielka determinacja pomaga w realizacji postawionych przed sobą zadań. Górska wędrówka z chorym dzieckiem to także alegoria ich codzienności. Wielu rodziców ze sprawnymi dziećmi, z całą pewnością nie byłoby w stanie sprostać takim wędrówkom. Opieka nad chłopcem niesie ze sobą wiele zadań, wymaga poświęceń i ogromnych nakładów finansowych.

Pomóc może każdy

Góry dla Miłosza, to nie tylko wyprawy. To także zbiórki, dzięki którym rodzice mogą jeszcze lepiej rehabilitować syna. Miłosz wymaga wiele opieki i uwagi. Specjalistyczny sprzęt czy zabiegi, które pomagają mu w codziennym życiu sporo kosztują. W tej chwili prowadzona jest kolejna zrzutka na dalsze leczenie 9-latka.

Razem z Magdaleną Gorzkowską!

Od pierwszej edycji akcji, ambasadorką Miłosza jest znana himalaistka. Już jutro, w sobotę 21 sierpnia 2021 r. - wspólnie z Miłoszem wyruszy ona na kolejną wyprawę. Już jutro zaplanowana jest wyprawa w góry w Beskidzie Śląskim. Dołączyć do Miłosza, Justyny, Mariusza i Magdy może dołączyć każdy. Wędrówka rozpocznie się około godz. 9:30. Ekipa wyrusza z Jaworza niebieskim szlakiem (szlak Szklany) w kierunku Błatnej. Dokładniej z parkingu przy kościele. Schodzić będą zielonym szlakiem (szlak Harcerski) z powrotem do Jaworza. Szczegóły wyprawy znajdują się tutaj.

Subskrybuj piekary.info

google news icon