Gminny Program Ochrony nad Zabytkami Miasta Piekary Śląskie na lata 2022-2025

W Piekarach Śląskich ważne dla wielu miejsca stopniowo znikają z mapy użyteczności. Do nieczynnych kopalni, dołączają także zabytkowe obiekty. Najprostszy przykład - zapomniany budynek drukarni polskiej Teodora Heneczki (z 1847 roku!) przy Bytomskiej 176, w którym jeszcze kilka lat temu mieścił się... zakład fryzjerski. Teraz stoi pusty, a na pamiątkową tablicę informacyjną nie zerka prawie nikt...

IMG 5148
Miejski Konserwator Zabytków w Piekarach Śląskich informuje, że zgodnie z Zarządzeniem Nr Oro.0050.465.2021 Prezydenta Miasta Piekary Śląskie z dnia 29 lipca 2021 r. od 17.08.2021 r. do 01.09.2021 r. odbędą się konsultacje społeczne dotyczące projektu Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Miasta Piekary Śląskie na lata 2022-2025. - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.

Informacji w tej sprawie udziela Miejski Konserwator Zabytków działający przy UM. O szczegóły można zapytać osobiście przy ul. Bytomska 92, p. 213, albo pod nr. tel. (32) 77 61 446.

Materialne dziedzictwo kulturowe

Do jego podstawowych elementów należą zabytkowe obiekty budownictwa i architektury, zespoły pałacowe, dworskie, folwarczne i parkowe, a także cmentarze i inne tego typu obiekty. Ze względu na wartości historyczne i kulturowe ochronie podlegają obszary krajobrazu o znaczeniu lokalnym i regionalnym, a także obiekty architektury, tereny zielone, zabytki ruchome i stanowiska archeologiczne.

W Piekarach Śląskich nie brakuje miejsc, które warto otoczyć opieką ze względu na różnorodne walory. To chociażby resztki zabudowań dworskich w Kozłowej Górze, której właścicielami byli Donnersmarckowie. Folwarki - przy ul. Pod Lipami i Inwalidów Wojennych, nasza Bazylika oraz pozostałe kościoły, cała Kalwaria, Kopiec Wyzwolenia, kapliczka Mari Hilf, Studzienka, Urazówka, Krzyże, wiele kamienic i pozostałości fortyfikacyjne. Szczegółowe informacje na temat wszystkich obiektów i całego programu znajdują się tutaj.

Konsultacje społeczne rozpoczną się 17 sierpnia i potrwają do 1 września 2021 roku.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Teodorki i Heneczki Bądźcie z nami bibliotekarzami

Piosenka bibliotekarzy w międzynarodowym konkursie

Lena Kupka

Lena Kupka zwyciężyła w międzynarodowym konkursie kolęd

Plac Noblistów Piekary

Podsumowanie drugiej edycji Świątecznego Kiermaszu Zabawek

Rapowe Mikołajki2

Charytatywny koncert "Rapowe Mikołajki"

Natalia Nylec reżyserka

Trwa zbiórka na realizację filmu krótkometrażowego "Fiber"

Gwarki 2022

Gwarki powracają do Tarnowskich Gór - aż 4 dni zabawy

Antoni Potempa nie żyje

Nie żyje Antoni Potempa - miał 83 lata