Gminny Program Ochrony nad Zabytkami Miasta Piekary Śląskie na lata 2022-2025

W Piekarach Śląskich ważne dla wielu miejsca stopniowo znikają z mapy użyteczności. Do nieczynnych kopalni, dołączają także zabytkowe obiekty. Najprostszy przykład - zapomniany budynek drukarni polskiej Teodora Heneczki (z 1847 roku!) przy Bytomskiej 176, w którym jeszcze kilka lat temu mieścił się... zakład fryzjerski. Teraz stoi pusty, a na pamiątkową tablicę informacyjną nie zerka prawie nikt...

IMG 5148
Miejski Konserwator Zabytków w Piekarach Śląskich informuje, że zgodnie z Zarządzeniem Nr Oro.0050.465.2021 Prezydenta Miasta Piekary Śląskie z dnia 29 lipca 2021 r. od 17.08.2021 r. do 01.09.2021 r. odbędą się konsultacje społeczne dotyczące projektu Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Miasta Piekary Śląskie na lata 2022-2025. - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.

Informacji w tej sprawie udziela Miejski Konserwator Zabytków działający przy UM. O szczegóły można zapytać osobiście przy ul. Bytomska 92, p. 213, albo pod nr. tel. (32) 77 61 446.

Materialne dziedzictwo kulturowe

Do jego podstawowych elementów należą zabytkowe obiekty budownictwa i architektury, zespoły pałacowe, dworskie, folwarczne i parkowe, a także cmentarze i inne tego typu obiekty. Ze względu na wartości historyczne i kulturowe ochronie podlegają obszary krajobrazu o znaczeniu lokalnym i regionalnym, a także obiekty architektury, tereny zielone, zabytki ruchome i stanowiska archeologiczne.

W Piekarach Śląskich nie brakuje miejsc, które warto otoczyć opieką ze względu na różnorodne walory. To chociażby resztki zabudowań dworskich w Kozłowej Górze, której właścicielami byli Donnersmarckowie. Folwarki - przy ul. Pod Lipami i Inwalidów Wojennych, nasza Bazylika oraz pozostałe kościoły, cała Kalwaria, Kopiec Wyzwolenia, kapliczka Mari Hilf, Studzienka, Urazówka, Krzyże, wiele kamienic i pozostałości fortyfikacyjne. Szczegółowe informacje na temat wszystkich obiektów i całego programu znajdują się tutaj.

Konsultacje społeczne rozpoczną się 17 sierpnia i potrwają do 1 września 2021 roku.

Subskrybuj piekary.info

google news icon