Film o słynnej piekarzance, Kai Mireckiej-Ploss, będzie miał premierę w Katowicach

Kaya Mirecka-Ploss, dziś 97-letnia, była pisarką, projektantką mody. Jest działaczką społeczną w USA na rzecz Polski, wielką patriotką i strażniczką pamięci po Janie Karskim, słynnym kurierem Polskiego Państwa Podziemnego. Urodziła się w Piekarach Śląskich. Niedługo odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o jej życiu.

materiały prasowe
Fragment plakatu do filmu "Ja, Kaya - dziołcha ze Śląska"

Faktami z życia dziś 97-letniej Kai Mireckiej-Ploss można by obdarzyć kilka życiorysów. Jest Ślązaczką, pisarką, projektantką mody, działaczką społeczną, wielką polską patriotką w USA.

Kaya Mirecka-Ploss, właściwie Hanna Adela Czech, urodziła się 12 września 1924 r. w Piekarach Śląskich. Dzieciństwo spędziła w Nakle Śląskim, gdzie uczęszczała do tamtejszej szkoły (dziś Szkoły Podstawowej im. Kai Mireckiej). Jej ojciec, Wiktor Czech, był ślusarzem, a dziadek organistą. Wojnę spędziła w obozie dla małoletnich w Dachau, z czym wiążą się
traumatyczne przeżycia, o których była w stanie mówić dopiero wiele lat później.

Lata powojenne spędziła za granicą, głównie w Anglii, gdzie przybyła w 1946 r. wraz z Teatrem Dramatycznym II Korpusu.
W Londynie zdała maturę i zdobyła tytuł magistra Działu Mody na prestiżowej uczelni Saint Martin College of Art.
Po 15 latach pobytu za granicą, pod koniec 1957 r., wróciła do kraju, gdzie dostała angaż w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Pracowała jako projektantka mody i była jedną z założycielek znanych na całą Polskę sklepów Mody
Polskiej.

Film o ciekawym życiu Kai Mireckiej-Ploss

W 1966 r. uciekła do Stanów Zjednoczonych. W 1989 r. objęła funkcję prezesa Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej. W 1991
r. została dyrektorem wykonawczym Amerykańskiego Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie. W Centrum urządziła Gabinet Profesora Jana Karskiego oraz stworzyła stypendium jego imienia.

Była blisko związana z Janem Karskim, legendarnym kurierem Polskiego Państwa Podziemnego, wielkim przyjacielem, któremu poświęciła książkę „Jan Karski – człowiek, któremu powiedziałam prawdę”. Opiekowała się nim do końca jego życia. W 2011 r. była jednym z gości honorowych na uroczystości otwarcia interaktywnego gabinetu prof. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej, który zainicjowała, przekazując wszystkie pamiątki po Karskim.

Pomogła ponad setce dzieci z Polski zdobyć wykształcenie w USA. Trojgu z nich dała dom, sfinansowała studia w USA i zapewniła odpowiedni start w dorosłość.

Premiera obrazu "Ja, Kaya - dziołcha ze Śląska" w Katowicach

Między innymi ta trójka wypowiada się w filmie dokumentalnym poświęconym życiu Kai Mireckiej-Ploss. Śląska premiera „Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska" odbędzie się 29 października 2021 r. w katowickim kinoteatrze Rialto (ul. św. Jana 24). To najnowszy film znanego reżysera, producenta i operatora filmów dokumentalnych - Sławomira Grünberga. Zdjęcia do dokumentu powstawały w USA oraz m.in. w Rudzie Śląskiej i Nakle Śląskim.

- Film, który proponuję, to podróż po niezwykłym i jakże bogatym życiu Kai Mireckiej-Ploss, pełnej energii dziś 97-letniej kobiety, pisarki, dyrektorki Domu Kultury Polskiej w Waszyngtonie, wielkiej społeczniczki, ale też buntowniczki, więźniarki w obozie pracy w Dachau oraz emigrantki. Widz będzie miał szansę zobaczenia bohaterki w różnych sytuacjach życiowych i dowie się, kim dziś są: Magdalena zabrana przez Kayę z łódzkiego domu dziecka, Maciej z Jedwabnego czy Kasia, oraz jak jedna osoba była w stanie zmienić ich życie - mówi o filmie reżyser Sławomir Grünberg

Polskim koproducentem filmu jest Instytucja Filmowa Silesia Film.

Subskrybuj piekary.info

google news icon