Fala upałów i brak kurtyn wodnych w mieście. Sanepid wydał zakaz

Niemal co roku w okresie letnich upałów władze miast oraz przedsiębiorstwa obsługujące miejskie sieci wodno-kanalizacyjne decydowały się na postawienie kurtyn wodnych w najbardziej uczęszczanych miejscach. Póki co w Piekarach Śląskich nie staną kurtyny wodne – wszystkiemu winien jest Sanepid.

Kurtyny wodne

Od kilku dni w Polsce panuje iście tropikalna pogoda. Termometry notują bardzo wysokie temperatury, a brak wiatru tylko potęguję uczucie gorąca. By ulżyć mieszkańcom niemal co roku umieszczano kurtyny wodne w strategicznych miejscach. Niestety, póki co piekarzanie nie mają co liczyć na orzeźwiającą mgiełkę. Kurtyny wodne w Piekarach Śląskich nie stoją i nie wiadomo czy staną tego lata. Dlaczego? Sanepid wydał negatywną decyzję, co do włączenia kurtyn wodnych oraz źródełek wody pitnych. Kutyny wodne i zdroje wody pitnej mogą zostać uruchomione, jeśli Sanepid zmieni swe stanowisko.

Powyższe informacje aktualne na dzień 19.06.2021r.

Sanepid wydał pozytywną opinię - kurtyny wodne zostały zainstalowane i uruchomione.

Upał – dla kogo jest niebezpieczny?

Fala upałów u części osób powoduje nieprzyjemne dolegliwości – złe samopoczucie, zawroty głowy, osłabienie, obrzęki. Wysokie temperatury mogą również nasilić objawy choroby, z którą obecnie się mierzymy. Upały są szczególnie niebezpieczne dla osób chorujących na:
• niewydolność układu krążenia,
• choroby hormonalne np. nadczynność tarczycy,
• nadciśnienie tętnicze,
• niewydolność żylną,
• otyłość,
• astmę oskrzelową,
• cukrzycę.

Co robić, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni Celsjusza?

W czasie upałów najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy pić co najmniej 3 litry wody na dobę, by odpowiednio funkcjonować. Podczas takiej pogody nie poleca się również długich pobytów na plaży, które mogą doprowadzić do oparzeń czy udarów słonecznych. Z domu najlepiej wychodzić rano i unikać spacerów aż do godziny 17. Podczas upałów nie powinniśmy również wykonywać ciężkich prac fizycznych.

fot. UM Piekary Śląskie

Subskrybuj piekary.info

google news icon