Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Think Eco!

Ekologiczna konferencja w pszczyńskim pałacu uroczyście rozpoczęła tegoroczną edycję Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Rozmowy dotyczyły Europejskiego Zielonego Ładu oraz transformacji energetycznej.

Myśl ekologicznie

Wydarzenie przyciągnęło ludzi biznesu, samorządowców, polityków i przedstawicieli świata nauk, by wspólnie zasiąść przy jednym stole i zastanowić się nad tematami związanymi z szeroko pojętą ekologią. Dyskusje dotyczyły głównie rozwiązań związanych z transformacją energetyczną. Jak podkreślał Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach konieczne są działania, które wzmocnią śląski i europejski przemysł w konkurencji z produktami, które są wytwarzane w mniej ekologiczny sposób. Nawiązał również do tego Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, który dodał, że jeśli świat nie pójdzie za Europą, konieczne będzie wprowadzenie cła węglowego na towary sprowadzane na Stary Kontynent.

- Problem ochrony atmosfery jest globalny, a przemysł europejski nie wytrzyma konkurencji z przemysłem, który nie zwraca uwagi na środowisko – podkreślał były wicepremier.

Zielone Śląskie 2030

- Zakładamy, że w ciągu 10 lat Śląsk przejdzie wielką zmianę (…) Szanujemy nasz przemysł wydobywczy, ale chcemy się zmieniać. Cieszę się, że strona społeczna wynegocjowała ścieżkę odejścia, która jest dla nas kierunkowskazem – kiedy, jak i dlaczego? (...) Ten proces musi być sprawiedliwy. Trzeba wyciągnąć wnioski z błędów przeszłości. Mam nadzieję, że ta kolejna unijna perspektywa spowoduje, że zielona transformacja na Śląsku się uda – mówił marszałek Chełstowski.

Takie wydarzenia sprzyjają również budowie nowych projektów i programów. Jakub Chełstowski przedstawił nową strategię jaką przyjmie samorząd – Zielone Śląskie 2030. Marszałek zaznaczał, że przemysł w naszym regionie powinien w głównej mierze bazować na nowoczesnych, nisko i zeroemisyjnych technologiach. Przemiany związane z likwidacją kopalń stały się również tematem dyskusji innych uczestników forum. Eurodeputowany Grzegorz Tobiszowski, wspominał, że Zielony Ład powinien być wprowadzany stopniowo, z właściwymi proporcjami w trosce o klimat, człowieka i rozwój gospodarczy. Podobne stanowisko zajął Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który wskazywał, że odejście od górnictwa powinno odbywać się w poszanowaniu miejsc pracy i człowieka oraz przy zrównoważonym myśleniu o rozwoju naszych gmin i transformacji energetycznej.

Innowacje w sektorze energetyki

Na forum Think Eco! dyskutowano również nad rozwiązaniami, które mogłyby skutkować likwidacją smogu i niskiej emisji. Wiele osób wskazywało na perowskity i rewolucyjną technologię z Polski, która pozwala wykorzystać te złoża w produkcji tanich ogniw słonecznych. Paliwem przyszłości może też zostać wodór. Podczas wydarzenia podpisano m.in. umowę intencyjną pomiędzy miastem Pszczyna, spółką SBB Energy SA, spółką Veolia Energia Polska SA oraz Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach, która dotyczy opracowania koncepcji technologicznej obejmującej produkcję, magazynowanie i utylizację wodoru wykorzystywanego na potrzeby ciepła systemowego. Dzięki temu zabiegowi Pszczyna może stać się w przyszłości miastem zeroemisyjnym.

Subskrybuj piekary.info

google news icon