Dziki na osiedlu w Piekarach Śląskich

Okres zimowy to bardzo ciężki czas dla dzików. Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne i brak pożywienia, zwierzęta zaczynają zbliżać się do ludzi. Wczoraj, 15 lutego, na jednym z piekarskich osiedli zauważono dzika, który najprawdopodobniej przyszedł tam by znaleźć jedzenie.

150539534 1110935606000679 2182188000772891705 n

Naturalnym środowiskiem dla dzików są tereny leśne, jednak coraz częściej możemy je spotkać w mieście. Powodem "przeprowadzki" do miasta było przede wszystkim poszukiwanie pożywienia. Ludzie również są temu winni - dokarmiając i wchodząc na ich teren przyzwyczajają ich do obecności człowieka. Efektem takich zachowań są stada dzików i innych które przemierzają osiedla. Mieszkańcy boją się wtedy opuścić mieszkanie i wyjść np na spacer z psem. Wczoraj, po godzinie 18.00 w Piekarach Śląskich zaobserwowano dzika, który, że który najprawdopodobniej szukał jedzenia przy półpodziemnych pojemnikach. Do zdarzenia doszło w dzielnicy Brzozowice-Kamień.

Jak zachować się w obecności dzika?

Przede wszystkim nie panikuj. Należy zachować zimną krew i po cichu, bez gwałtownych ruchów, oddalić się z miejsca spotkania ze zwierzęciem. Nie należy ich również przepędzą czy straszyć. Dziki nie atakują bez powodu. Mogą stać się agresywne, jeśli poczują zagrożenie bądź są ranne. Szczególnie trzeba uważać na lochę z młodymi - w tym okresie zwierzę jest drażliwe i agresywne, zrobi wszystko by ochronić małe.

fot. Facebook Sonia Hrankowska

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Instalacja w czeskim mieście Opava, która informuje o kursowaniu w przeszłości tramwaju

Powstanie tablica pamiątkowa z dawnymi torami?

Remont ulicy Powstańców Warszawskich w Piekarach Śląskich

Przebudowa ul. Powstańców Warszawskich. Drugi etap prac

Kierowca

Plaga pijanych kierowców. Zakrapiany weekend w Piekarach

1obraz

UWAGA! Poszukiwany obraz z kapliczki Maria Hilf

Um piekary slaskie

Piekary Śląskie w rankingu najlepiej...

Szpital1 kph

Pomoc dla Piekarskiego Centrum Medycznego –...

1naval

Naval Prezydentem Piekar Śląskich – Prima...