Decyzja Archidiecezji ws. kościołów. Msze w Bazylice tylko dla 50 osób

Wprowadzenie stanu epidemicznego z powodu koronawirusa ma także konsekwencje wobec życia religijnego. Archidiecezja Katowicka wystosowała komunikat, w którym przedstawia najważniejsze zalecenia. Co z mszami świętymi?

Bazyl

Liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce lada moment dobije do stu. Do tej pory tylko dwie osoby zmarły w szpitalach. Rząd jednak wprowadził stan epidemiczny, co wiąże się m.in. z pozamykaniem szkół, placówek kulturalnych, rozrywkowych, części sklepów, czy wstrzymaniem ruchu lotniczego.

Ciężka sytuacja ma także swoje konsekwencje wobec kościołów. Władze sakralne już informują o podjętych działaniach. Jak sytuacja wygląda w piekarskiej Bazylice?

Archidiecezja Katowicka informuje o wprowadzeniu dyspensy, co oznacza, że wierni nie mają obowiązku uczestniczenia w mszach świętych. Nabożeństwa będą się odbywać, ale tylko dla maksymalnie 50 osób. Tak będzie w Bazylice Piekarskiej.

"Usilnie zalecam wiernym korzystanie z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i wielkopostnych nabożeństw. Rodzina – modląca się wspólnie, razem uczestnicząca w transmitowanej Mszy św. staje się domowym Kościołem, podstawowym ogniwem w rodzinie Kościoła" - informuje w komunikacie arcybiskup Wiktor Skworc.

Kościoły w ciągu dnia będą otwarte, aby wierni mogli indywidualnie się pomodlić. Zalecono także, by komunię świętą przyjmować na rękę lub w sposób duchowy. Nie będą się także odbywać wizytacje kanoniczne w parafiach i nie będzie udzielany sakrament bierzmowania.

Wszystkie decyzje i zalecenia Archidiecezji Katowickiej można znaleźć TUTAJ i TUTAJ.

fot. Facebook/Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej

Subskrybuj piekary.info

google news icon