Czy we Wszystkich Świętych cmentarze będą zamknięte? Dodatkowy dzień wolny po 1 listopada? Minister zdrowia odpowiada

Nowe obostrzenia, kolejne strefy czerwone i tysiące zakażeń dziennie – tak wygląda sytuacja związana z COVID-19 w Polsce. Jak w dobie pandemii katolicy będą obchodzić jedno z najważniejszych chrześcijańskich świąt – Wszystkich Świętych?

1244

Czy 1 listopada nekropolie będą zamknięte?

- 1 listopada to jest święto bardzo zakorzenione w polskiej kulturze. Na razie stoimy na stanowisku, że nie wyobrażamy sobie zamknięcia cmentarzy albo ograniczenia tego ruchu w sposób administracyjny - mówi Adam Niedzielski.

Z tego wynika, że cmentarze będą otwarte dla osób, które chcą odwiedzić swoich zmarłych bliskich. Ze względu na objęcie całej Polski żółtą strefą, obowiązek noszenia maseczki musi być przestrzegany również na terenie nekropoli. Minister Zdrowia apeluje jednak, by obchodzić to święto z dozą rozwagi: nie odwiedzać wszystkich miejsc tego samego dnia, a rozłożyć wizyty w czasie.

Czy 2 listopada będzie dniem wolnym?

Rząd zakładał taką możliwość, jednak po dokładnej analizie zrezygnowano z wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego w poniedziałek 2 listopada – czyli w Dzień Zaduszny. Minister Adam Niedzielski argumentuje swoje stanowisko tym, iż kolejny dzień wolny skłoniłby wielu Polaków do wyjazdów i podróżowania. Taka sytuacja zwiększyłaby liczbę interakcji społecznych, które są idealnym nośnikiem do rozprzestrzeniania się wirusa.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

M m 154220990 3679997798736297 2900156574217063454 o 1

Zakaz noszenia przyłbic, kominów, szalików -...

1 BIBLIOTEKAPODCHMURKA

Wystartowała Biblioteka pod Chmurką!

Ztm

Ważne zmiany w rozkładach jazdy ZTM – rozkłady...

1111mati

Nowe obostrzenia od 7 listopada. Galerie...

Cmentarz

Na cmentarz we Wszystkich Świętych w tym roku...

1 mati

Nowe obostrzenia od 24 października!

DDD 2

Jerzy Polaczek pod tlenem w szpitalu