Czy warto nadal się truć?

Dwudziesty maja był przełomową datą dla europejskiego rynku. Tego dnia ze sklepowych półek całkowicie zniknęły papierosy mentolowe, ponieważ Unia Europejska wprowadziła zakaz sprzedaży jednego z najpopularniejszych rodzajów używki. W Polsce po papierosy sięga ponad 9 milionów osób i jak możemy się domyślać, wielu z nich rozpoczęło poszukiwania odebranego im rodzaju tytoniu. Popularnych mentoli już nie dostaniemy jednak na terenie całej Unii Europejskiej.

Podgrzewacz tytoniu

W większych miastach braki aromatyzowanych papierosów na stanie były zgłaszane już od początku tego roku. W niektórych sklepach był to praktycznie deficytowy towar. Teraz, gdy całkowicie odebrano palaczom dostęp do mentoli, trwa zacięta walka o pomysł, w jaki sposób można by było je znowu zdobyć. Niektórzy myślą, czy nie sprowadzać ich zza granicy… co doprowadzić może do rozwoju tzw. „szarej strefy” i nielegalnego przemycania używki do kraju. Dodatkowo, należy liczyć się z tym, że takie wyroby tytoniowe nie podlegają żadnym kontrolom do spraw jakości czy składu – ich używanie może więc równać się z jeszcze większymi uszczerbkami na zdrowiu niż przy tradycyjnym paleniu. Jak raportuje Krajowa Administracja Skarbowa, większość takich papierosów produkowana jest w fabrykach kompletnie nieprzystosowanych do pełnienia takowej funkcji, nie spełniając przy tym jakichkolwiek wymogów sanitarnych.

Działacze Unii Europejskiej wierzą, że niektórzy z palących postanowią zerwać z nałogiem całkowicie. Jak wynika z badań, nie wszyscy są jednak chętni podjąć taką decyzję, niektórzy zostaną więc przy tradycyjnej wersji używki lub spróbują produktów alternatywnych. Wszyscy, którzy nie zamierzają przestać palić, na rynku mogą dostać e-papierosy (z liquidami o mentolowym smaku) oraz podgrzewacze tytoniu typu IQOS. Znajdujący się w nich tytoń o mentolowym aromacie będzie jedynym takim dostępnym na rynku. Urządzenia te podgrzewają tytoń zamiast go spalać, wytwarzając przy tym znacznie mniej szkodliwych substancji, w porównaniu do dymu papierosowego. Nie znaczy to jednak, że są one całkowicie wolnymi od ryzyka, aczkolwiek Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) będąca częścią Departamentu Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki, autoryzowała system podgrzewania tytoniu IQOS jako produkt o zmodyfikowanym ryzyku (MRTP), „właściwy dla promocji zdrowia publicznego”.

Wprowadzona w życie dyrektywa unijna stała się dobrym momentem do przemyśleniem tego, czy faktycznie warto palić papierosy. Pamiętajmy, że najlepszym co możemy zrobić dla siebie i osób nas otaczających, jest całkowita rezygnacja z nałogu.

Subskrybuj piekary.info

google news icon