Czy radna Agnieszka Skotarek oszukuje na śmieciach? Ile osób faktycznie nie płaci za śmieci w naszym mieście?

To najpopularniejszy temat minionych dni. Czy strzałem w kolano było ujawnienie przez radną informacji o swoim mieszkaniu i wyciągu z czynszu? Co na ten temat sądzi wiceprezydent Krzysztof Turzański i jakie oświadczenie wydała Agnieszka Skotarek?

Kosze

Reakcja Krzysztofa Turzańskiego na domniemane oszustwo radnej

Przed kilkoma dniami na blogu wiceprezydenta ukazał się obszerny wpis poświęcony sprawie nieprawidłowego rozliczania się za śmieci przez radną Agnieszkę Skotarek. Maila w tej sprawie wysłał do niego internauta:

„Proszę o interwencję i nałożenie kary na Panią Radną Rady Miasta Piekary Śląskie Agnieszkę Skotarek za nie płacenie za śmieci i nie złożenie deklaracji śmieciowej albo oszustwo w deklaracji. W załączeniu przesyłam dowody i jej korespondencję ze mną z Facebooka! Mieszka w 3 osoby, a za śmieci płaci tylko za 2 – przesłała mi swoje rozliczenie czynszu za mieszkanie. Ktoś to oszukuje i kłamie?! Ciekawe przez ile lat okrada miasto?! Przecież sama głosowała i ustalała wysokość opłaty za śmieci od osoby!”

Według Krzysztofa Turzańskiego, radna krytykowała wysokość czynszu w lokalach komunalnych, przekonując mieszkańców, że powinno być taniej. Agnieszka Skotarek na Facebooku opublikowała zdjęcie wyciągu czynszu i opłat swojej trzyosobowej rodziny.

Jak wynika z wyżej załączonych zdjęć, radna uiszcza opłatę za śmieci tylko za dwie, a nie za trzy osoby.

- Przykład Pani radnej jest absolutnie fatalny bez względu na jej wyjaśnienia i postawę. W związku z tym, że internauci wychwycili nazwijmy ten błąd w deklaracji, to sprawa jest niezwykle jasna. - komentował na live Krzysztof Turzański. - Pani radna daje fatalny przykład. Chodzi o to, że w Piekarach Śląskich zdecydowanie więcej osób produkuje śmieci niż za nie płaci. I mimo wysokiej stawki za odbiór odpadów, czyli 25zł od osoby, co roku trzeba dopłacać milionowe kwoty z budżetu miasta, bo wywozimy więcej śmieci niż powinniśmy produkować, co wynikałoby z naszych opłat - dodaje.

W związku z powyższym płacimy również za osoby, które nie uiszczają opłat za śmieci. Czym to się skończy? Najpewniej podwyżką opłat. Miasto nie może pozwolić, by tak wiele osób uchybiało się od płacenia za wywóz śmieci. Deklaracje mieszkańców będą weryfikowane, a za niezgodności będzie można otrzymać karę w kwocie 500 zł.

- Od września zmieniły się przepisy i w tej chwili będzie to weryfikowane. Za niepoprawnie złożoną deklarację i brak prawidłowo opłacanej opłaty śmieciowej będzie naliczana grzywna w wysokości 500 zł - mówi Krzysztof Turzański. My będziemy weryfikować, zgodnie z prawem czy tam, gdzie fizycznie Państwo zamieszkujecie macie złożone deklaracje i płacicie za śmieci – dodaje.

Odpowiedź Agnieszki Skotarek

Piekarska radna, w poniedziałek opublikowała na portalu Facebook następujące oświadczenie:

Piekary Śląskie 12.10.2020
OŚWIADCZENIE
W związku z dzisiejszą publikacją wiceprezydenta miasta Krzysztofa Turzańskiego „Radna Agnieszka Skotarek oszukuje na śmieciach?” zamieszczonego na jego stronie internetowej (Krzysztof Turzański/Sława Umińska-Duraj) oraz jego prywatnym profilu Facebook pragnę stwierdzić co następuję:
Zawarte w tej publikacji informacje są całkowicie nieprawdziwe oraz godzą w moje dobra osobiste, są pomówieniem i próbą zdyskredytowania mojej osoby w społeczności Piekar Śląskich.
Kłamliwe treści i manipulacja danymi, bez jakiejkolwiek próby sprawdzenia podstawowych faktów, obciąża autora publikacji, jak też przełożonego wiceprezydenta miasta – Prezydent Miasta Sławę Umińską-Duraj.
Z uwagi na fakt, że mój małżonek jest zameldowany pod innym adresem (na terenie Piekar Śląskich) – też tam też rozlicza się z opłaty śmieciowej. Fakt ten mógł zweryfikować jakikolwiek pracownik podległy Prezydentowi Miasta.
Wobec bezprzykładnego oszczerczego i kłamliwego ataku wiceprezydenta Piekar Śląskich Krzysztofa Turzańskiego na moją osobę, pełniącą mandat radnej Piekar Śląskich, sprawę kieruję na drogę sądową.
Radna Miasta Piekary Śląskie

Agnieszka Skotarek

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Powyższa ustawa rozwiewa wszelkie wątpliwości związane z tym, kto powinien płacić za śmieci. Według niej każda osoba, która zamieszkuje daną nieruchomość jest zobowiązana do płacenia za śmieci. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości ZAMIESZKAŁYCH stanowi iloczyn liczby mieszkańców, zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty. Opłata = liczba mieszkańców x stawka opłaty. Od paru lat niezmienne jest również to, że każdy mieszkaniec zobowiązany jest do podawania w deklaracji aktualnej liczby osób zamieszkujących w lokalu mieszkalnym, a o jakiejkolwiek zmianie mieszkańców należy poinformować Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w terminie do 7 dni od nastąpienia tej zmiany.

Kilka tysięcy osób nie płaci za śmieci

Według GUS, w Piekarach Śląskich mieszka 55 030 osób. Zameldowanych jest 51 108 osób, a za śmieci płaci jedynie 48 447 osób. Różnica między osobami zamieszkałymi, a płacącymi za odpady jest ogromna i wynosi 6583 osoby. Rocznie to strata niemal 2 milionów złotych w systemie gospodarowania odpadami. Jeśli sytuacja nadal będzie tak wyglądać, opłata za śmieci wzrośnie do ok 30 zł miesięcznie. Za podwyżkę będziemy mogli podziękować osobom, które notorycznie uchylają się od płacenia za odpady.

fot. krzysztofturzanski.pl/Facebook Agnieszka Skotarek

Subskrybuj piekary.info

google news icon