"Stop Komunii Świętej na rękę". Na Śląsku pojawiają się billboardy radykalnych katolików. Będą w Piekarach?

W Katowicach jak grzyby po deszczu wyrosły bilbordy radykalnych katolików, którym nie podoba się forma podawania hostii. Akcja nosi wdzięczny tytuł "Stop Komunii Świętej na rękę". Czy w Piekarach Śląskich ujrzymy podobne?

1plakat

Kontrowersyjna akcja z bilbordami w tle

Pomysłodawcą inicjatywy jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Są oni oburzeni faktem przyjmowania Komunii Świętej na rękę. Jak uważają członkowie stowarzyszenia, takie zachowanie oznacza jawną profanację hostii.

- Odnosząc się do praktyki podawania ze względów sanitarnych Komunii Świętej na rękę uważamy, że Hostia podawana przez Kapłana bezpośrednio do ust jest mniej narażona na zetknięcie się z ewentualnymi zanieczyszczeniami ponieważ nie dochodzi do styczności z ręką wiernego przyjmującego Najświętszy Sakrament – czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej.

Przypomnijmy, że 7 miesięcy temu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, zachęcał wiernych do przyjmowania Komunii Świętej właśnie na rękę. Forma ta jest jak najbardziej zgodna z duchem Kościoła.

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej jest organizacją prywatną i w żaden sposób nie jest oficjalnie związane z Kościołem, działa na własną odpowiedzialność. Organizacja nie przedstawiła również swojego statutu do aprobaty władzy kościelnej, dzięki czemu nie może być traktowana przez Kościół jako stowarzyszenie wiernych. Ogólnie rzecz biorąc są to osoby świeckie, nie mające żadnego patronatu ani aprobaty ze strony Kościoła.

Członkowie stowarzyszenia wyjaśniają, że akcja „STOP Komunii Świętej na rękę!” jest tylko i wyłącznie akcją „informacyjną”, która została zainicjowana „z troski świeckich środowisk katolickich o oddawanie należnej czci Panu Jezusowi w Najświętszym Sakramencie”.

Jak sprawa Komunii Świętej wygląda w Piekarach Śląskich?

Na stronie piekarskiej bazyliki możemy przeczytać szeroką wypowiedź bp Adama Bałabucha, przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, w której odniósł się do sprawy przyjmowania Komunii Świętej na rękę. Biskup głosi, że choć w Polsce powszechną formą spożywania hostii jest ta doustna, nic nie szkodzi na przeszkodzie by została ona podana wiernemu na rękę. Dementuje plotki, jakoby ta forma miała być profanacją Komunii Świętej. Zachowaniem niewłaściwym i krzywdzącym jest twierdzenie, że branie hostii na rękę jest brakiem szacunku wobec Najświętszego Sakramentu.

- Niewłaściwe i krzywdzące wiernych jest twierdzenie, że przyjmowanie Komunii św. na rękę, jest brakiem szacunku wobec Najświętszego Sakramentu. Podobnie niesprawiedliwe jest ukazywanie osób przyjmujących Komunię św. na rękę jako tych, którzy „winni są Ciała i Krwi Pańskiej” – wyjaśnia Bp Adam Bałabuch, Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

Póki co w mieście nie pojawiły się bilbordy nawołujące do zaprzestania przyjmowania Komunii Świętej na rękę. Czy w naszym mieście takie ogłoszenia są potrzebne?

fot. Prawa Dick/ twitter.com

Subskrybuj piekary.info

google news icon