Na cmentarz we Wszystkich Świętych w tym roku nie pójdziemy?

Przed nami ważne święto ważne dla każdego wyznawcy wiary katolickiej – Wszystkich Świętych. Czy przez pandemię koronawirusa nie będziemy mogli odwiedzić naszych zmarłych na cmentarzach? To całkiem prawdopodobne.

Cmentarz

Wszystkich Świętych w dobie pandemii

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest niestabilna. Niemal każdego dnia, nasz kraj zalicza rekord dobowych zakażeń. Jak wobec danych statystycznych będzie wyglądało jedno z najważniejszych świąt katolickich - Wszystkich Świętych? 6 października na konferencji zabrał głos w te sprawie minister zdrowia Adam Niedzielski.

- W tej chwili, jeśli państwo przeanalizujecie bieżące przepisy, dotyczące obostrzeń w tym zakresie, to na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki i on jest niezależny od stref - zauważył minister - Myślę, że szczególnie w kontekście nadciągających świąt 1 listopada, będziemy zwracali szczególną uwagę z jednej strony na popularyzację tej informacji, ale z drugiej strony też na ten temat rozmawialiśmy z komendantem (głównym policji) i to będzie też przedmiotem zainteresowania policji - dodał.

Jak wynika z wypowiedzi ministra cmentarze będą otwarte, jednak niezależnie od strefy, w której znajduje się dany cmentarz będzie trzeba stosować się do obostrzeń: zachowywanie dystansu społecznego oraz zakrywania maseczką ust i nosa. W przeciągu najbliższych dwóch tygodni minister zdrowia wyda również zalecenia, w których będzie mowa o zachowaniu zdrowego rozsądku i ograniczeniu wyjazdów na cmentarze. Przestrzeganie obostrzeń obowiązujących na terenie nekropoli będzie kontrolowane przez patrole policji. Wobec przyjętej 6 października polityki „zero tolerancji”, za niestosowanie się do panujących restrykcji grożą wysokie mandaty.

Subskrybuj piekary.info

google news icon