Czy 15-letni Kacper odpowie za zabójstwo 13-latki z Bytomia jak dorosły? Wyjaśnia prawnik

Zaginiona 12 stycznia nastolatka została odnaleziona kilkanaście godzin później. Finał poszukiwań był jednak tragiczny – zwłoki Patrycji znaleziono na terenie nieużytków w Piekarach Śląskich. Mordercą okazał się jej chłopak – 15 letni Kacper. Czy nastolatek może być sądzony jak dorosły? Co grozi mu za ten czyn?

0001law

Morderstwo nastolatki

12 stycznia o godz. 16.00 Patrycja spotkała się ze swoim chłopakiem Kacprem w Piekarach Śląskich. O godz. 18.00 została uznana za zaginioną. W poszukiwania 13-latki zaangażowali się nie tylko policjanci z Piekar Śląskich, Bytomia, Knurowa i Katowic, ale również rodzina, znajomi i jej 15-letni chłopak. Po kilkunastu godzinach doszło jednak do makabrycznego odkrycia – zwłoki nastolatki znaleziono na terenie nieużytków w Piekarach Śląskich. Miejsce wskazał Kacper – od początku był osobą, która mataczyła w sprawie i zacierała ślady. Chłopiec przyznał się do zabójstwa. Nastolatka zginęła od ciosu nożem w serce. Ponadto na jej ciele znajdowało się wiele ran kłutych klatki piersiowej, brzucha oraz gardła. Jak wykazała sekcja zwłok, dziewczynka była w ciąży.

Co grozi 15-latkowi?

By dokładnie wytłumaczyć co grozi Kacprowi zasięgnęliśmy porady u Dawida Gruszki, prawnika, członka Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach, a także nauczyciela akademickiego Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.

Wedle prawa możemy rozróżnić dwa rodzaje zasad odpowiedzialności za czyny zabronione: odpowiedzialność za przestępstwa (tzw. dorośli, czyli osoby, które ukończyły 17 lat oraz w wyjątkowych sytuacjach 15 lat) oraz odpowiedzialność za czyny karalne (nieletni po ukończeniu lat 13, ale którzy nie ukończyli lat 17).

Jak mówi Dawid Grusza, w polskim prawie karnym zasadą jest niepodleganie przez nieletniego odpowiedzialności karnej, jednak istnieją wyjątki. By nieletni mógł odpowiadać muszą być spełnione poniższe przesłanki:
• w chwili popełnienia zarzucanego mu czynu musi mieć już ukończone 15 lat,
• zarzucany nieletniemu czyn zabroniony musi spełniać znamiona jednego z wymienionych w art. 10 § 2 Kodeksu karnego przestępstw,
• przemawiają za pociągnięciem nieletniego do odpowiedzialności karnej okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, a w szczególności, jeżeli poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się nieskuteczne,
• decyzja sędziego dla nieletnich przekazania sprawy prokuratorowi.

A zatem nieletni może odpowiadać według zasad określonych w Kodeksie karnym (jak dorosły), jedynie wówczas gdy popełnił czyn po ukończeniu 15 lat, a więc co najmniej w dniu swoich 15. urodzin. Kacper jednak nie zostanie osądzony jako dorosły, ponieważ w chwili morderstwa miał jeszcze 14 lat – swoje 15. urodziny obchodził dzień później. Nastolatkiem zajmie się sąd rodzinny. Wobec chłopaka zostanie zastosowany środek wychowawczy w postaci pobytu w poprawczaku. Kacper opuści go jednak maksymalnie po ukończeniu 21 roku życia.

Subskrybuj piekary.info

google news icon