Chór „Halka” z Piekar Śląskich wystąpił w telewizji

Grupa chórzystów amatorów z Kozłowej Góry, w niedzielę zaprezentowała na łamach TVP Katowice jeden ze swoich utworów. Dodatkowo dyrygent Nina Guzy i prezes Jerzy Zymelka przybliżyli działalność chóru.

000000006

Trochę historii

Chór „Halka” został założony 11 listopada 1911 roku. W skład grupy wchodzi około 40 chórzystów amatorów. Między 1949r. A 1979r. był Zespołem Pieśni i Tańca, który propagował śpiew i taniec na licznych koncertach w całej Polsce. Repertuar chóru jest bardzo bogaty: od pieśni sakralnych, po świeckie i ludowe utwory. Grupa tworzy także opracowania muzyki rozrywkowej. Od 2013 roku chórem dyryguje Nina Guzy, która jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach. Śpiewacy odbywają średnio 20 koncertów w ciągu roku – podróżują po Polsce, jak i krajach zagranicznych. Chór pojawił się na: Festiwalach Międzynarodowych w Warszawie, Krakowie Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju oraz Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Budapeszcie. Wydarzenia te są niesamowite nie tylko ze względu na oprawę muzyczną, ale też wizualną – chórzyści zawsze ubrani są w tradycyjne, śląskie stroje ludowe. Więcej na ten temat przeczytamy TUTAJ.

Występ w telewizji

Przedstawiciele chóru „Halka” doczekali się kolejnego występu na szklanym ekranie. 10 stycznia w TVP Katowice powstał odcinek poświęcony pasjom i hobby, w którym znaleźli się chórzyści grupy. Na pytania redaktor Izoldy Czmok dotyczące relacji członków zespołu, 110-lecia powstania chóru czy nawiązywania do śląskich tradycji odpowiadali prezes Jerzy Zymelka oraz dyrygent Nina Guzy. Artyści zaprezentowali utwór „Zachodzi słoneczko”. Cały materiał znajdziemy TUTAJ.

O sukcesie innej grupy folklorystycznej – „Piekarskie Klachule”, przeczytamy TUTAJ.

fot. Facebook Chór „Halka” Kozłowa Góra z Piekar Śląskich

Subskrybuj piekary.info

google news icon