Chłodne kąpiele w śląskich zbiornikach wodnych. 5 najpopularniejszych miejsc

W końcu nadeszło upragnione lato, a wraz z nim do Polski dotarły iście tropikalne temperatury. Najlepszym sposobem na oderwanie się od upałów jest chłodna kąpiel w jeziorze, stawie czy innym zbiorniku wodnym. W województwie śląskim mamy mnóstwo takich miejsc. Oto pięć najczęściej wybieranych akwenów w województwie śląskim.

Pławniowice

1. Nakło-Chechło

To sztuczny zbiornik wodny położony w powiecie tarnogórskim, na terenie gminy Świerklaniec. Akwen powstał poprzez zalanie wodą wyrobiska, gdzie pod koniec lat 60. wydobywano piasek. 1973 roku został przekształcony w bezodpływowe jezioro. Zbiornik ma pojemność ok. 1,5 mln m3, a jego powierzchnia to 90,3 ha. Głębokość jeziora nie przekracza 3,5 m. Zbiornik pełni obecnie funkcje rekreacyjne. Obok zalewu znajdują się domki letniskowe, kempingi, pole namiotowe,
wypożyczalnie kajaków, łodzi czy rowerów wodnych. Wokół jeziora rozpościera się piaszczysta plaża, która jest idealnym miejscem na chwilę odpoczynku po kąpieli. Na terenie przyległym do zbiornika znajdują się liczne punkty gastronomiczne. Miejsce jest chętnie odwiedzane nie tylko ze względu na kąpiele, ale również magiczne zachody słońca.

Nad zalew możemy dojechać samochodem (wjazd na parking jest latem płatny). Oprócz tego jeździ tam kilka linii autobusowych: 87, 145, 614 i 615 z dworca autobusowego w Tarnowskich Górach. Osoby z Piekar Śląskich, Bytomia czy okolic muszą najpierw dotrzeć do dworca w Tarnowskich Górach, a następnie przesiąść się w jedną z wyżej wymienionych linii autobusowych.

2. Rogoźnik

Rogoźnik to wieś położona w województwie śląskim, powiecie będzińskim, gminie Bobrowniki. Na jej terenie znajduje się zalew Rogoźnik, w którego skład wchodzą dwa sztuczne jeziora: Rogoźnik I i Rogoźnik II.

Rogoźnik I

Wokół pierwszego akwenu znajduje się piękna piaszczysta strzeżona plaża, która jest wprost idealnym miejscem o opalania się, domki letniskowo-noclegowe oraz małe pole campingowo-namiotowe. Znajdziemy tam również kilka punktów gastronomicznych oraz stanowisko WOPR. By urozmaicić czas spędzony nad jeziorem możemy udać się na pobliskie boisko do siatkówki czy wypożyczyć sprzęt pływający (kajaki, rowery wodne, łódki).

Rogoźnik II

Drugie jezioro jest sporo większe od pierwszego zbiornika, ale poza tym niewiele różni się od poprzednika. Okolica akwenu jest bardziej dzika i intymna. Piaszczysta plaża zachęca odwiedzających do opalania się i odpoczynku po kąpieli. Tam również znajdziemy punkty gastronomiczne. Głębokość jezior nie przekracza 5 metrów, jednak podczas kąpieli należy zachować zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, że każdego roku w Polsce notuje się zgony osób, które weszły do zbiorników wodnych pod wpływem alkoholu.

Wyżej wymienione zbiorniki wodne są idealnym miejscem dla wędkarzy. Woda jest bogata w płocie, karpie czy karasie. W okolicy jezior znajduje się spory Park Rogoźnik, do którego również warto zawitać. Znajdziemy tam ścieżki turystyczno-rowerowe, niewielki skatepark, siłownię „pod chmurką”, amfiteatr z restauracją oraz place zabaw.

Zalew Rogoźnik znajduje się kilka kilometrów od Wojkowic, Bytomia, Piekar Śląskich czy Będzina, więc dojazd samochodem nie sprawia większego problemu. Przed zalewem od strony ulicy Kościuszki znajduje się spory parking. Inna droga dojazdowa prowadzi przez ulicę Cmentarną. W pobliżu jezior znajduje się przystanek Rogoźnik Osiedle, który obsługuje kilka linii KZK GOP.

3. Pogoria

Zbiorniki Pogoria (Pojezierze Dąbrowskie) to zespół zbiorników wodnych w Dąbrowie Górniczej, które są zalanymi wyrobiskami piasku podsadzkowego, wydobywanego kiedyś dla okolicznych kopalni.

Pogoria I

Aktualnie jest terenem weekendowych wypadów. Miejsce jest uczęszczane przez spacerowiczów, amatorów sportów wodnych czy wędkarzy. Na linii brzegowej jeziora znajdują się ośrodki wypoczynkowe z domkami kempingowymi, przystanie żeglarskie czy wypożyczalnie kajaków. Wzdłuż akwenu znajduje się również piaszczysta plaża. Zbiornik i plaża zajmują łącznie obszar o powierzchni około 73,00 ha.

Pogoria III

To zbiornik o charakterze rekreacyjnym i krajobrazowym. To największy akwen należący do Pojezierza Dąbrowskiego. Wokół zbiornika znajdziemy wiele punktów gastronomicznych. Miejsce jest często odwiedzane przez wędkarzy, żeglarzy oraz fanów sportów wodnych i nurkowania. Średnia głębokość jeziora wynosi 5,8 m, zaś w najgłębszym miejscu ma nawet 16 m.

Pogoria II i Pogoria IV są jeziorami, w których zabroniona jest kąpiel.

Pławniowice

Jezioro Pławniowice położone jest w gminie Rudziniec, w powiecie gliwickim. Powstało w latach 70. na skutek zalania kopalni piasku podsadzkowego. Na brzegach akwenu powstały kąpieliska, ośrodki sportów wodnych, campingi, pensjonaty i hotele. Znajdziemy tam również punkty gastronomiczne. Jezioro jest często odwiedzane przez wędkarzy, którzy łowią karpie czy sandacze. Nad zbiornikiem znajdują się również wypożyczalnie kajaków i innego sprzętu wodnego.

Czechowice

Kilka kilometrów od centrum Gliwic znajduje się jezioro Czechowice. Zbiornik otoczony jest sporą piaszczystą plażą i lasem. Latem miejsce jest wprost oblężone przez spragnionych chłodnej kąpieli ludzi. Wokół jeziora znajdziemy wypożyczalnie sprzętu wodnego, domki letniskowe czy pole namiotowe. Na głodnych czekają również punkty gastronomiczne oraz zadaszone miejsca, w których można zorganizować grilla.

fot. slaskie.travel

Subskrybuj piekary.info

google news icon