Chcesz poznać sekrety swojego miasta? Trwają piekarskie spacery z historią

Na osoby zainteresowane przeszłością najbliższej okolicy czekają ciekawe wyprawy. Organizuje je Miejski Dom Kultury w Piekarach i Piekarski Werk. Najbliższa już w ten weekend.

Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich
Piekary slaskie spacery historia

Śladami piekarskich dziejów

Pod taką nazwą odbywają się wydarzenia, na które zaproszeni są wszyscy chętni mieszkańcy. Podczas wycieczek przewodnicy opowiadają, co kiedyś znajdowało się na terenie dzielnic miasta.

- Jak wyglądają dziś budynki i miejsca widoczne na starych zdjęciach? Jak Piekary Śląskie zmieniły się na przestrzeni lat? Zobacz i poznaj swoje miasto, które zapamiętali jego najstarsi mieszkańcy. W trakcie ośmiu spacerów poznamy miejsca, które były świadkami ważnych wydarzeń historycznych. Po drodze przewodnicy piekarskich spacerów historycznych opowiadają o losach ludzi, budynków i ulic związanych z przełomowymi momentami naszych dziejów - podali organizatorzy.

Przed nami jeszcze kilka wakacyjnych wyjść. Udział w nich jest bezpłatny. Wycieczki trwają od dwóch do trzech godzin - w zależności od tempa i liczby gości. Najbliższa wyprawa odbędzie się w sobotę, 29 czerwca. Przewodnik będzie czekał o godzinie 11:00 przy Ośrodku Kultury Andaluzja. Po Kamieniu oprowadzi Waldemar Machoń.

Celem prezentacji terenowej jest pokazanie zainteresowanym osobom: założeń obronnych Punktu Oporu Kamień – dalej PO, stanu zachowania zewnętrznego wszystkich obiektów fortecznych PO, wnętrza 2-3 obiektów bojowych – zależy to od zgody właściciela trzeciego obiektu, ufortyfikowanego wnętrza części piwnicznej Domu Strzelca, lokalizacji zniszczonego schronu bojowego przez niemieckiego okupanta - czytamy w opisie.

W kolejnych tygodniach odbędą się następne wycieczki. Piekarzanie mogą wziąć udział w spotkaniach:

  • 6 lipca – Szlakiem piekarskich kamienic
  • 20 lipca – Wehikułem czasu przez Brzeziny Śląskie
  • 3 sierpnia – Szarlej którego już nie ma
Piekary slaskie gra miejska

Może Cię zainteresować:

Czas urozmaicić wakacje. MDK nr 2 zaprasza na grę miejską dla młodzieży

Autor: Urszula Gołkowska

26/06/2024

Mdk 2 piekary slaskie zajecia zapisy

Może Cię zainteresować:

MDK 2 w Piekarach Śląskich rekrutuje. Na chętnych czekają zajęcia plastyczne, ruchowe, muzyczne...

Autor: Urszula Gołkowska

05/06/2024

Subskrybuj piekary.info

google news icon