Całkowite przywrócenie handlu czy prohibicja? Konsultacje społeczne

Aby rozwiązać problem z ograniczonym handlem w godzinach nocnych Rada Miejska opracowała kilka propozycji, które pomogą wskrzesić nocne zakupy. Decydujący głos w sprawie wybrania dogodnej opcji będą mieli mieszkańcy Piekar Śląskich. Konsultacje społeczne będą trwać od 16 listopada do 30 grudnia.

Piwsko

30 października Radni Rady Miasta Piekary Śląskie złożyli wniosek do Prezydent Miasta Piekary Śląskie, Sławy Umińskiej-Duraj, z prośbą o zorganizowanie konsultacji społecznych dotyczących tematu zakazu handlu w nocy. Wedle starej uchwały z 1999 roku placówki handlu detalicznego, zakłady gastronomiczne i zakłady usługowe działające na terenie miasta w dni powszednie powinny być otwarte między godziną 6.00 a 24.00. Takie działanie miało ograniczyć nocną sprzedaż alkoholu. Niestety te zapisy są już archaiczne i powoli przechodzą do lamusa, dlatego też radni postanowili by głos w tej sprawie zabrali mieszkańcy.

Cztery opcje do wyboru

Mieszkańcy mają do wyboru cztery propozycje, które zaproponowali radni. Pierwsza to pozostanie przy obecnej sytuacji, czyli całkowitym zakazie handlu w godzinach od 24.00 do 6.00 rano. Następna opcja jest całkowitym przeciwieństwem, bo zgodnie z nią zostałyby zniesione wszelkie ograniczenia w handlu i gastronomi (sprzedaż alkoholu byłaby dozwolona przez całą dobę). Trzecia propozycja mówi o ograniczeniu wyłącznie sprzedaży alkoholu (a nie handlu i usług w ogóle) w godzinach nocnych. Mieszkańcy mogą również zadecydować w jakich godzinach sprzedaż byłaby niedostępna: 22.00-6.00, 23.00-6.00, 0.00-6.00. Ostatnia propozycja tyczy się zmniejszenia ilości punktów, w których by można nabyć alkohol w godzinach nocnych.

Konsultacje będą prowadzone od 16 listopada do 30 grudnia. Wypełnioną ankietę można przesłać elektronicznie na adres konsultacje@piekary.pl, pocztą tradycyjną na adres Urzędu Miasta Piekary Śląskie, ul. Bytomska 84, z dopiskiem „Konsultacje”, wypełnić ją na stronie www.piekary.pl lub osobiście dostarczyć do Punktu Informowania Mieszkańców w Urzędzie Miasta Piekary Śląskie, ul. Bytomska 84, w terminie od 16 listopada do 30 grudnia. Ankiety będą również dostępne w Punkcie Informowania Mieszkańców w Urzędzie Miasta Piekary Śląskie przy ul. Bytomskiej 84.

Ankieta.docx

Ankieta.pdf

Subskrybuj piekary.info

google news icon