Budynki w Piekarach Śląskich będą wolne od azbestu

W latach 60 i 70 ubiegłego wieku władze zachęcały do zastępowania łatwopalnych pokryć ze strzechy płytami zawierającymi azbest. Na ten cel udzielano również pokaźnych kredytów. Dziś sytuacja jest odwrotna - państwo dofinansowuje akcje usuwania azbestu i jego utylizację.

Azbest bloki skalowacz pl

Niebezpieczny dla zdrowia

Azbest to tworzywo, które nie jest neutralne dla naszego zdrowia. Wręcz przeciwnie, bo jego właściwości mogą przyczynić się do rozwoju wielu poważnych chorób takich jak: rak nerki, krtani, płuc, trzustki, jelit oraz pylicy azbestowej, czy choroby opłucnej. Z uwagi na niepożądane skutki, jakie może wywołać, od 1 stycznia 2005 r. na terenie Unii Europejskiej zakazany jest obrót azbestem w ramach jakiejkolwiek działalności gospodarczej, natomiast w 2032 roku zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej ostatecznie pożegnamy azbest.

Skąd zniknie azbest?

W Piekarach Śląskich w planach jest przeprowadzenie prac przy 4-klatkowym obiekcie przy ulicy Sikorskiego 8 w Dąbrówce Wielkiej. Budynek należący do gminy ma elewację o powierzchni około 2840 metrów kwadratowych. Nieruchomość po demontażu okładzin z azbestu zostanie poddana termomodernizacji. Koszt usunięcia szkodliwego tworzywa, jego utylizacji i docieplenia budynku będzie wynosić około 2 mln zł. Projekt składa się z dwóch etapów. Efekty pierwszego zobaczymy jeszcze w tym roku, na następny musimy poczekać do 2021 roku.

Należy również nadmienić, iż stopniowo będą wykonywane prace przy innych obiektach znajdujących się na ulicy Sikorskiego. Natomiast prace przy dwóch blokach przy ulicy Przyjaźni oraz obiekcie w którym siedzibę ma ZGM, zakończyły się sukcesem.

Subskrybuj piekary.info

google news icon