Bieg "Razem do Doniecka" - ku pamięci deportowanych Górnoślązaków

Od 4 lutego do 4 marca trwa VI edycja Biegu Pamięci Deportowanych Górnoślązaków “Razem do Doniecka". Dystans, jaki jest do pokonania wynosi 1726 kilometrów. Osoby, które wezmą udział w biegu nie tylko uczczą pamięć ofiar Tragedii Górnośląskiej, ale też pomogą chorej Martynie Kukli z Radzionkowa - podopiecznej Fundacji "Zdążyć z pomocą".

M photo 1486739985386 d4fae04ca6f7 1

Organizatorem VI edycji Biegu Pamięci Deportowanych pt. "Razem do Doniecka" jest Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku we współpracy ze Stowarzyszeniem „Cidry Lotajom”. ze względu na obostrzenia spowodowane pandemią koronawirusa wydarzenie zostanie zorganizowane inaczej niż do tej pory. W tym roku każdy zainteresowany będzie uczestniczył w biegu indywidualnie, jednak w jednym, szczytnym celu.

Od 4 lutego do 4 marca wszyscy zainteresowani wydarzeniem mogą podsyłać zdjęcia lub screeny, które potwierdzają pokonaną trasę poprzez formularz zamieszczony TUTAJ. Organizator będzie na bieżąco sumował dokonania uczestników i informował, czy cel 1726 kilometrów został już osiągnięty. Ten dystans nie jest wybrany przez przypadek - to odległość z Radzionkowa do Doniecka, do którego w 1945 roku zostali wywiezieni Górnoślązacy przez Sowietów.

Uczestników biegu zachęca się do dobrowolnej opłaty wpisowej, w kwocie 10 zł. Zgromadzone pieniądze zostaną przeznaczone na rehabilitację 14-letniej Martynki, która ma padaczkę, autyzm, nie chodzi samodzielnie, nie mówi, nie rozumie poleceń, wymaga stałej opieki i obsługi w każdym aspekcie życia. Opłatę należy dokonać bezpośrednio na subkonto podopiecznej Fundacji "Zdążyć z Pomocą". W akcje zaangażowała się również Prezydent Miasta Piekary Śląskie, Sława Umińska-Duraj.

Subskrybuj piekary.info

google news icon