Bezpieczna droga do szkoły, czyli czym zajmują się teraz nasi funkcjonariusze

1 września to bardzo ważna dla każdego ucznia data. Niezależnie od tego, czy jest entuzjastycznie nastawionym pierwszakiem, czy mniej ucieszonym faktem powrotu nastolatkiem. O bezpieczeństwo jednych i drugich postanowiła zadbać policja.

Spokojne rozpoczęcie roku

Nasi funkcjonariusze włączą się do ogólnopolskiej akcji "Bezpieczna droga do szkoły". Jej celem jest zapewnienie możliwie najlepszych warunków drogowych w okolicach instytucji.

- Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2020/2021 uczniowie wracają do szkół. Po długiej przerwie, w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych, należy spodziewać się zwiększonego natężenia ruchu kołowego i pieszego - tłumaczą organizatorzy projektu. - Policjanci ruchu drogowego już od kilku tygodni przygotowują się do powrotu dzieci i młodzieży do szkół - dopowiadają.

Czym konkretnie będą się zajmować policjanci?

Już od kilkunastu dni funkcjonariusze sprawdzali stan oznakowania dróg i urządzeń przy niej zamontowanych. Wykryte usterki zgłaszali lokalnym samorządom. W nadchodzących tygodniach mundurowi będą patrolować okolice szkół. Przede wszystkim chcą kontrolować, czy nie są łamane przepisy drogowe takie jak na przykład ograniczenia prędkości. Niestety, mimo licznych zabiegów gmin i konkretnych placówek kierowcy notorycznie przekraczają ustanowione limity. W połączeniu z nieostrożnością dzieci daje to często tragiczne efekty. Nawet jeśli poruszamy się z dozwoloną prędkością, nigdy nie wiemy, czy na pasy nie wtargnie nam nieuważne dziecko. O konieczności szczególnej uwagi podczas mijania placówki oświatowej policjanci będą także przypominać właścicielom pojazdów.

Stróże prawa zwrócą również uwagę, czy zatrzymujące się przy szkołach samochody nie powodują zatorów w ruchu drogowym. Sprawdzą, czy uczniowie i przedszkolaki są przewożone w prawidłowy sposób. Miejmy nadzieję, że te działania pozwolą na spokojne, bezpieczne rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

Policjant w klasie

Oprócz interwencji i kontroli na drogach, funkcjonariusze pojawią się także w szkołach. Przeprowadzą dla dzieci specjalne spotkania o tematyce bezpieczeństwa na drodze. Wyjaśnią wszystkie wątpliwości dotyczące zasad obowiązujących pieszych i wskażą, w których miejscach koło konkretnej placówki trzeba zachowywać największą ostrożność. Policjanci przypomną także o tym, jak bardzo ważne jest, by zawsze nosić przy sobie... maseczkę też, ale oprócz niej - elementy odblaskowe.

Mało kto wie, że noszenie odblasku sankcjonuje polskie prawo. Każdy pieszy poruszający się poboczem w terenie niezabudowanym po zmierzchu ma obowiązek takowy posiadać. Ma to swojej konkretne uzasadnienie. Jeśli osoba porusza się po jedni bez odblasku, kierowca zauważy ją - pod warunkiem, że nie jest zmęczony, a warunki drogowe są dobre - z odległości 20 metrów. W przypadku posiadania elementu odbijającego światło wydłużamy ten dystans do 150 metrów. Oczywiście nie zwalnia nas to z konieczności zachowania środków ostrożności, ale znacząco podnosi poziom naszego bezpieczeństwa.

fot. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

Subskrybuj piekary.info

google news icon