Autobus kursujący w Piekarach powodował dolegliwości zdrowotne u pasażerów. Jest odpowiedź ZTM

Radny Łukasz Ściebiorowski na prośbę mieszkańców złożył zapytanie odnośnie linii autobusowych 164/264 i 185 - w zakresie niezrealizowanych kursów i stanu technicznego autobusów. Zarząd ZTM po przeprowadzonych kontrolach wykazał nieprawidłowości.

Pod koniec kwietnia br. radny Łukasz Ściebiorowski złożył pismo do Wydziału Inwestycji i Gospodarki komunalnej odnoście funkcjonowania linii autobusowych: 185 oraz 164/264. Dokument został przekazany do wydziału na prośbę mieszkańców Piekar Śląskich. W jednym z autobusów linii 185 zgłoszono wydobywający się zapach paliwa, który powodował podrażnienie oczu i gardła u pasażerów.

Wydział zapewnił, że dokonane zostaną kontrole przewoźników pod względem punktualności przejazdów oraz stanu technicznego pojazdów. Pismo przekazane zostało Zarządowi Transportu Metropolitalnego.

ZTM stwierdził nieprawidłowości

4 lipca Zarząd Transportu Metropolitalnego odpowiedział na pismo radnego. W przeciągu dwóch miesięcy od złożenia prośby o interwencję przeprowadzonych zostało kilkanaście kontroli na wskazanych liniach.

W linii 164/264 wykazano: trzy przypadki opóźnienia kursu z winy operatora, jeden przypadek przyspieszenia kursu, jeden niedziałającego kasownika oraz jeden braku utrzymania czystości w pojeździe. Natomiast w przypadku linii 185 ujawniono: dwa przypadki spóźnienia kursu, jeden niesprawnego systemu ogrzewania, jeden brak utrzymania czystości oraz jeden niedziałającego kasownika.

- Za wszystkie ww. nieprawidłowości zostały nałożone na operatorów kary umowne, ponadto przewoźnicy zostali zobligowani do podjęcia skutecznych działań mających na celu poprawienie jakości usług przewozowych - informuje Jacek Nazimek, pełniący obowiązki naczelnika Wydziału Zarządzania Ruchem.

W treści pisma podkreślono, że niedopuszczalne jest przedostawanie się do wnętrza pojazdu wszelkich nieprzyjemnych dla pasażerów zapachów. Jednak w trakcie przeprowadzania kontroli nie wykazano takiego przypadku.

- Mieszkańcy i pasażerowie oczekują wysokiego komfortu komunikacji miejskiej i z pewnością wiele się poprawiło na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w porównaniu do okresu sprzed kilku czy kilkunastu lat, gdy komunikacja funkcjonowała jeszcze pod szyldem KZK GOP. Mimo tego dochodzą do nas sygnały od mieszkańców o pojedynczych nieprawidłowościach w przypadku kursów poszczególnych autobusów na liniach 164/264, 185 czy też innych, na co musimy reagować. Mam nadzieję, że nie będą się jednak powtarzać w przyszłości - podkreśla Łukasz Ściebiorowski, radny Rady Miasta Piekary Śląskie.

Subskrybuj piekary.info

google news icon