30 pożarów traw od początku roku. Straż podsumowuje interwencje od początku roku

W trakcie minionego weekendu - 26 i 27 marca doszło do 6 pożarów traw w Piekarach Śląskich. Ogień został szybko opanowany przez strażaków - we wszystkich przypadkach były to małe powierzchnie. Od początku roku służby otrzymały 30 zgłoszeń do palących się traw.

Od początku marca strażacy z komendy miejskiej mieli co najmniej jedno zgłoszenie do pożaru traw na terenie Piekar. W większości przypadków ogień rozprzestrzenił się na małych powierzchniach, sięgających kilkuset metrów - m.in. przy ulicy Sportowej i Szmaragdowej.

- Do pożarów traw przeważnie wysyłany jest jeden zastęp straży. Jednak zdarzają się i takie, jak przy ulicy Skowronków - płonęło 10 hektarów nieużytków, gdzie wymagana jest interwencja kilkunastu strażaków - wyjaśnia st. kpt. mgr Marcin Kulawik, oficer prasowy KM PSP w Piekarach Śląskich.

Wypalanie traw nie użyźnia gleby

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej od początku marca prowadzi kampanię, mająca zapobiegać celowemu podpalaniu traw w okresie wiosennym. Akcja ma za zadanie uświadomić społeczeństwu, iż pożary traw niosą szereg negatywnych skutków.

- Podczas pożarów traw i innych roślin do atmosfery emitowane są znaczące ilości dymu pożarowego zawierającego trujące dla ludzi i zwierząt związki chemiczne. Do pożarów traw dochodzi najczęściej na nieużytkach, łąkach, a więc w miejscach gdzie żyje wiele gatunków zwierząt - tłumaczą strażacy z KM PSP w Piekarach Śląskich.

Służby w komunikatach wielokrotnie podkreślają, że podpalanie traw i nieużytków jest zabronione. Za takie działania grozi grzywna do 5 tys. zł lub kara pozbawienia wolności do lat 10.

Subskrybuj piekary.info

google news icon