2,4 miliona na inwestycje w Nieruchomościach-Brzeziny z BGK

Spółce Nieruchomości-Brzeziny udało się pozyskać 2,4 miliona złotych na inwestycje z Banku Gospodarstwa Krajowego. Pieniądze pokryją koszty zakupu całego zasobu oraz pozwolą na rozpoczęcie pierwszych remontów.

Przedsiębiorstwo od zawsze starało się racjonalnie podchodzić do kwestii wydatków. Na początku wyremontowano cieknące dachy, których naprawa kosztowała kilkadziesiąt tysięcy złotych. Naprawa ulic w obrębie osiedla Awaryjnego (w szczególności ul. Roździeńskiego) to kolejna inwestycja opiewająca na sumę ok. 100 tysięcy złotych.

Ponadto wokół wszystkich budynków należących do spółki Nieruchomości-Brzeziny powstały nowe placyki śmieciowe, które kosztowały ponad 550 tysięcy złotych. Otwarcie ostatnich (przy ul. Kotuchy 32-36 oraz ul. Bednorza 6) planuje się dopiero na okres wakacyjny, ponieważ miejsca te wymagają jeszcze inwestycji drogowych. W trosce o mieszkańców, którzy co chwilę borykają się z problemem braku miejsc parkingowych, spółka postanowiła, że przy ul. Kotuchy 32-36 powstanie 40 takich miejsc.

Spora ilość środków zostanie przeznaczona na zmianę ogrzewania z węglowego na centralne przy ul.: Hutnicza, Trautmana (najprawdopodobniej również ul. Poniatowskiego). Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej niebawem przystąpi do budowy lokalnej kotłowni. Pozwoli to zniwelować rosnące opłaty za dostawę ciepła, które spowodowane są podwyżką cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Ogrzewanie zostanie zmienione w sezonie zimowym 2022/2023.

Plany, cele i potrzeby są dużo większe niż zasoby i możliwości przedsiębiorstwa Nieruchomości-Brzeziny. To jednak nie stanowi dla nich bariery – spółka decyduje się na finansowanie zewnętrzne. Dodatkowo miasto Piekary Śląskie również zadeklarowało wsparcie. Trzeba także przypomnieć, że część finansowania spółki pochodzi z opłat czynszowych, które uiszczają mieszkańcy. Część z lokatorów uchyla się od tego obowiązku, przez co Nieruchomości-Brzeziny są stratne. Grupa osób niepłacących za czynsz zostanie wyeksmitowana – część na bruk, a inni do mieszkań socjalnych.

fot. Krzysztof Turzański

Subskrybuj piekary.info

google news icon