15 lipca Dzień Śląskiej Flagi - Dziyń Ślōnskij Fany

Dzisiaj, 15 lipca 2021 roku obchodzimy Dziyń Ślónskij Fany. W ten dzień przypada również 101. rocznica uchwalenia Statutu Organicznego Województwa Śląskiego. Święto ma na celu promowanie śląskich barw i symbolów w przestrzeni publicznej. Władze Piekar Śląskich zachęcają wszystkich mieszkańców do przyłączenia się do akcji i wywieszenia śląskich flag na terenie swoich posesji.

Ląska flaga

Śląsk to kraina historyczna, położona w Europie środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Pierwszy raz zaczęto wyróżniać podziała na Dolny Śląsk i Górny Śląsk już w XV/XVI wieku. Symbole Śląska wywodzą się z rodowych herbów Piatów śląskich. Wizerunku orła po raz pierwszy użył książę Kazimierz I opolski w swej pieczęci w 1222 roku. To najstarszy wizerunek orła, jako godła książęcego na ziemiach polskich. Na Dolnym Śląsku używano herbu Piastów dolnośląskich – czarnego orła na złotym polu, ze srebrną opaską na skrzydłach i srebrnym krzyżem pośrodku. Z kolei Górny Śląsk przyjmował herb Piastów górnośląskich – złoty orzeł na błękitnym tle. Herb przez lata ulegał modyfikacjom i zmianom stylistycznym.

Dzień Śląskiej Flagi zapoczątkował 11 lat temu Europoseł (obecnie Senator) Marek Plura. Zaproponował wówczas aby corocznie dzień dzień 15 lipca obchodzony był Dzień Śląskiej Flagi. Ta data ma silny związek z dniem uchwalenia Statutu Organicznego Województwa Śląskiego, który przypada właśnie na 15 lipca. W tym roku obchodzimy 101. rocznicę autonomii Śląska. Zgodnie z kilkuletnią tradycją na obiektach publicznych w Piekarach Śląskich wywieszane są złoto-niebieskie flagi. Z okazji dzisiejszego święta władze miasta zachęcają piekarzan do wywieszenia regionalnej flagi.

Subskrybuj piekary.info

google news icon