Spacer śladami "Śląskiego Wernyhory". Uczestnicy odwiedzą jego miejsce zamieszkania

27 marca 2023 roku obchodziliśmy setną rocznicę Wawrzyńca Hajdy. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna postanowiła zorganizować spacer jego śladami oraz otwarcie wystawy pn. "Dziedzictwo Wawrzyńca Hajdy". Wydarzenie odbędzie się 8 lipca.

UM Piekary Śląskie
Wawrzyniec Hajda

Wawrzyniec Hajda urodził się 8 sierpnia 1844 r. w Reptach. Zmarł 27 marca 1923 r. w Piekarach Śląskich. Jak pisał w jednym z utworów: "gdy serca Polaków w miłości do Ojczyzny zagrają dzwonowym grzmotem, to wtedy dla Polski godzina wolności uderzy".

– Wawrzyniec Hajda na stałe zapisał się w historii Piekar Śląskich i ma w niej należne sobie miejsce. Polski działacz ludowy, poeta i górnik, czynny w społecznym i kulturalnym życiu Piekar Śląskich był organizatorem polskich akcji patriotycznych. Należał do osób, które przez całe życie walczyły i budowały na Śląsku przyszłą Polskę. Autor blisko 200 utworów literackich (wiersze okolicznościowe, bajki, podania, legendy), częściowo zaginionych, w których głosił proroctwa o wskrzeszeniu Polski (stąd zwany był Śląskim Wernyhorą) - przypomina piekarski magistrat.

Spacer śladami Wawrzyńca Hajdy

W sobotę, 8 lipca Miejska Biblioteka Publiczna organizuje spacer śladami "Śląskiego Wernyhory". O godz. 11:00 uczestnicy spotkają się pod kamienicą przy ul. Bytomskiej 169. Podczas spaceru goście odwiedzą miejsce zamieszkania, działalności społecznej, a także wiecznego spoczynku i pomnik "Śląskiego Wernyhory". Ponadto uczestnicy wysłuchają ciekawostek z jego życia, które przybliży Jakub Müller.

Po zakończeniu spaceru uczestnicy udają się do budynku Biblioteki Centralnej przy ul. Kalwaryjskiej 62d, gdzie o godzinie 13.00 zostanie otwarta wystawa historyczna odsłaniająca najciekawsze fakty z życia jednego z najważniejszych mieszkańców Piekar Śląskich. W trakcie wernisażu goście zostaną uraczeni poczęstunkiem. Z myślą o osobach niedowidzących wystawie będzie towarzyszył folder przygotowany powiększoną czcionką. Ponadto zostanie przygotowana również wersja dźwiękową dla osób niewidomych oraz najprawdopodobniej także folder drukowany brajlem.

1pomnik wawrzyniec hajda

Może Cię zainteresować:

98. rocznica śmierci Wawrzyńca Hajdy

Autor: Roksana Druszcz

26/03/2021

Subskrybuj piekary.info

google news icon